british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 19/10/2022

Kral Charles’ın 50 yıldır taktığı yüzüğün anlamı

Bazıları, Kral Charles’ın sol küçük parmağına taktığı tıknaz altın yüzüğe dikkat etmiş olabilirler. Kral, pembe yüzüğünü elli yılı aşkın bir süredir takıyor ve konu kraliyet ailesine geldiğinde hiçbir stil seçimi tesadüfi olmadığından, altın yüzük özel bir önem taşıyor olmalı.

Pinky yüzükler, Viktorya Dönemi’nin şafağında zengin İngiliz beyleri için temel bir moda ifadesi haline geldi. Aristokrat İngiliz beyleri, bu sıralarda ailelerinin arması ile oyulmuş bir mühür yüzüğü takmaya başladılar. En yaygın olarak sol elin serçe parmağına takılan yüzük, ‘beyefendinin soylu aile mirasını gösterir’.

Londra Müzesi’nde moda ve dekoratif sanatların kıdemli küratörü Beatrice Behlen, Bloomberg’e şunları söylediğinde, mühür yüzüklerinin gösterişli tarihini açıkladı: “Burjuvazinin yükselişiyle daha popüler hale geldiklerine inanıyorum. Orta sınıfın üyelerinin armaları olmayacaktı, bu nedenle bir mühür yüzüğüne sahip olmak, daha yüksek bir sınıftan olduğunuzu göstermek için önemli bir işaret olacaktır.”

Bu nedenle yüzüklere “beyefendinin yüzüğü” de denir. Kral Charles, mühür yüzüğünü 70’li yıllardan beri takıyor ve bu, onun Prenses Diana ile olan fotoğraflarında ve 2005’te Camilla Parker Bowles ile olan düğün fotoğraflarında sol elinde görülebiliyor.

Kral’ın elini sıkacak kadar yakın olmadıkça işaretleri seçemeyecek olsanız da, Charles’ın pembemsi yüzüğü, eski unvanı şimdi en büyük oğlu Prens William’a ait olan Galler Prensliğinin’nin arması ile kazınmıştı. Bu arada, Charles’ın babası Prens Philip, kendi babası Prens Andrew’un mühür yüzüğünü takıyordu.

Lüks mücevher şirketi Steven Stone açıklaması şöyle: “Taşlı yüzüklerin anlamı, sembolik bir aile mirasıyla ilişkilidir. Başlangıçta belgeleri işaretlemek için oluşturulan ve kullanılan halkanın tipik olarak bir aile arması taşıyan yüzü sıcak balmumuna preslenirdi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular