british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 17/05/2022

Kraliçe 2. Elizabeth tahttan çekilip Veliaht Prens Charles’i atayacak mı?

96 yaşındaki kraliçenin aylarca süren sağlık sorunlarının ardından, her üç İngiliz’den biri Kraliçe 2. Elizabeth’in Veliaht Prens Charles‘ı kral olarak atama zamanının geldiğine inanıyor.

Londra merkezli Metro gazetesine göre, kamuoyu yoklamaları, Kraliçe 2. Elizabeth tahttan çekilip Prens Charles’ın görevi devralmasına izin verirse, Kraliçe’nin her zamankinden daha fazla destekleneceğini gösteriyor.

The Times gazetesi için YouGov’un düzenlediği anket, yanıt verenlerin yarısından daha azının artık Kraliçe’nin hayatının geri kalanında görevde kalması gerektiğini düşündüğünü ortaya koydu. Kraliyet analistlerinin vesayete doğru köklü bir değişim olarak tanımladıkları haftada, ankete katılanların yüzde 34’ü kraliçenin emekli olması gerektiğine inandıklarını söyledi.

Yaklaşık iki yıl önce kamuoyu araştırmasının başlamasından bu yana ilk kez, Kraliçe’nin tahttan çekilme zamanının geldiği yönünde kamuoyu kanaatinde belirgin bir değişim oldu. Çoğunluk uzun zamandır onun yaşadığı sürece hüküm sürmesi gerektiğine inanıyordu, ancak bu hafta bu fikir çarpıcı bir şekilde değişti.

Kraliçe’nin 1963’ten bu yana ilk kez İngiltere parlamentosunun resmi açılışına katılmaması, monarşi için çok önemli bir andı.

Törenin ön saflarında Charles’ın yer alması, annesinin yerine kral olacağı veya yönetimi ele alacağı bir geleceğe işaret ediyor.

Kraliçe’nin, saltanatının platin yıldönümünü kutladığı yılda, normal görevlerine geri dönmesinin mümkün olmayabileceğine dair artan bir his var.

Bu haftanın başlarında, eski BBC Kraliyet Muhabiri Peter Hunt, varisin vasi olmaya hazır olduğunu söyleyerek “Prens William kendisini ​​neyin beklediğini fark edecek” dedi. Kraliçe yavaş yavaş kamusal yaşamdan çekilirken, saray, monarşinin baba ve oğulun elinde tamamen güvende olduğunu kanıtlamak istiyor. Kraliçe, bir dizi sağlık şikayeti nedeniyle son aylarda birkaç resmi katılımı iptal etmek zorunda kaldı.

Kraliçe, açıklanmayan bir sorun için tıbbi muayeneden geçmek üzere Ekim 2021’de bir gece hastanede yattı.

Buckingham Sarayı, Kraliçe’nin sağlık durumu hakkında sessiz, ancak daha sonra görünmemesini Kraliçe’nin sırtındaki bir sağlık sorununa bağladı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular