british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 08/09/2022

Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze programı belli oldu!

İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth 96 yaşında öldü.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ölümü sonrası uygulanacak olan “Londra Köprüsü” kod adlı operasyon planı olarak adlandırılan cenaze programı açıklandı.

Kraliçe Elizabeth’in 10 günlük cenaze programı ise şöyle:

Birinci gün:

Charles saat 10:00’da St. James Sarayı’nda resmen kral ilan edilecek. Saat 15:30’da başbakan ve kabinesi Kral Charles ile bir görüşecek.

İkinci gün:

Kraliçe’nin naaşı Buckingham Sarayı’na getirilecek.

Üçüncü gün:

Kral Charles’a parlamentodaki Westminster Hall’da başsağlığı dilekleri sunulacak ve ardından Kral, İskoçya’dan başlayarak Birleşik Krallık’ta yas turuna çıkacak.

Dördüncü gün:

Kral Charles’a Kuzey İrlanda’da başsağlığı dilekleri sunulacak. Öte yandan Kraliçe’nin naaşının saraydan Westminster’a getirilişi prova edilecek.

Beşinci gün:

Naaş, saraydan Westminster’daki parlamento binasına getirilecek ve parlamentodaki Westminster Hall’de bir tören düzenlenecek.

Altıncı ve dokuzuncu günler arası

Cenaze provaları yapılacak ve Kraliçe’nin naaşın bir katafalka konularak üç gün süreyle 24 saat boyunca halkın ziyaretine açılacak.

Yedinci gün:

Kral Charles, Galler’e gelerek burada başsağlığı dileklerini kabul edecek ve Galler Parlamentosu’ndaki törene katılacak.

Onuncu gün:

Westminster Abbey’de cenaze töreni düzenlenecek ve öğlen saat 12:00’de iki dakikalık saygı duruşu yapılacak. Kraliçe Windsor Kalesi’ndeki Kral 6. George Anma Kilisesi’nde toprağa verilecek.

70 yıl tahta geçen bir ömür

21 Nisan 1926’da Londra’nın Mayfair semtinde Bruton Sokağı’ndaki 17 numaralı dairede dünyaya gelen Elizabeth, 6 Şubat 1952’de babasının ölümü üzerine kraliçe olmuş, 2 Haziran 1953’te resmi törenle taç giymişti. Kraliçe Elizabeth, 9 Eylül 2015’te dedesinin babaannesi Kraliçe Victoria’nın saltanatını geride bırakarak Britanya’nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı, tarihte en uzun hüküm süren kraliçe ve en uzun hüküm süren ikinci hükümdar oldu.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular