british-turks

Yazar

Pinar Tok

Eklenme: 24/04/2021

Kraliyetten ayrıldı, Prens Harry’nin soyadı merak konusu oldu

Kraliyetteki üst düzey görevlerinden ayrılan ve tüm unvanlarından feragat eden Sussex Dükü Prens Harry‘nin soyadı merak konusu oldu. Kraliyet üyeleri için farklı kurallar geçerli olsa da, İngiltere Kraliyet ailesinin üyesi Prens Harry’nin birçok sivil gibi bir soyadı olup olmadığı konuşuluyor.

Ocak 2020’de Prens Harry ve Meghan Markle’ın kraliyet görevlerinden çekilme kararları herkesi şaşırtmıştı. Çift, ‘mali olarak bağımsız’ olmak istediklerini ilan etmiş ve kraliyet ailesinin kıdemli üyeleri olarak geri çekileceklerini açıklamıştı. Prens Harry’nin kraliyet görevlerinden çekilmesi soyadını nasıl etkiledi?

Independent Türkçe’nin haberine göre, Harry’nin prens unvanı nedeniyle, birçok sivilin aksine bir soyadı yok. Oğlu Archie’nin doğum belgesinde adı “Sussex Dükü Majesteleri Henry Charles Albert David” olarak geçiyor. Bununla birlikte, Archie’nin soyadı Mountbatten-Windsor, yani unvanı olmayan ve ‘Majesteleri’ni kullanmayan (HRH) nesillerin kullandığı soyadı.

Kraliyet ailesinin internet sitesinde “Kraliçe’nin soyundan gelen ve Majesteleri ismini ve Prens/Prenses unvanını kullanmayanlar veya evlenen kadın nesiller Mountbatten-Windsor adını taşıyacaktır” ifadeleri yer alıyor.

Prens Harry artık Majesteleri ifadesini kullanmadığı için Prens Harry veya Sussex Dükü olarak iki seçeneği var. Aynı zamanda ihtiyacı olduğunda, örneğin bir yasal belgede, Mountbatten-Windsor soyadını kullanma hakkı bulunuyor.

Prens William ve Kate Middleton’ın çocuklarının okulda Cambridge soyadını kullandığını belirtmekte de fayda var. Dolayısıyla Harry de tercih ettiği takdirde teoride “Sussex” soyadını kullanabilir fakat uğraşacağı bu kadar çok isim varken muhtemelen işleri basit tutmak istiyor.

Askeri kariyeri boyunca Prens Harry fiilen “Wales” soyadını benimsemiş, Yüzbaşı Harry Wales olarak tanınmıştı.

“AKIL SAĞLIĞIMI MAHVEDİYORDU”

Sussex Dükü Harry, ayrılma nedeni konusunda son noktayı, “İngiliz basınının nasıl olabileceğini hepimiz biliyoruz ve bu ruh sağlığımı mahvediyordu” sözleriyle koymuş, “Basınının nasıl olabileceğini hepimiz biliyoruz. Ve bu akıl sağlığımı mahvediyordu. ‘Bu zehirli’ diye düşünüyordum. Ben de herhangi bir eşin ve herhangi bir babanın yapacağı şeyi yaptım ve ‘Ailemi buradan çıkarmam gerekiyor’ dedim. Ama biz asla çekip gitmedik. Ve bildiğim kadarıyla ve o tarafta hangi kararlar alınırsa alınsın, asla uzaklaşmayacağım. Her zaman katkıda bulunacağım. Ama benim hayatım kamu hizmeti. Bu yüzden dünyanın neresinde olursam olayım aynı şey olacak.” demişti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular