british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 17/01/2023

Londra Emniyet Teşkilatı’nda bir polis memuru seri tecavüzcü olduğunu itiraf etti

Kraliyet Savcılığı (CPS) tarafından yapılan açıklamada, David Carrick’in itiraf ettiği 49 suçun bazılarının birden fazla suçu içerdiği ve toplam suç sayısının en az 71 olduğu belirtiliyor.

David Carrick, Pazartesi günü Southwark Kraliyet Mahkemesi’nden görülen duruşmasında, 2003 yılında 40 yaşındaki bir kadına dört kez tecavüz ettiğini ve alıkoyduğunu kabul etti.

David Carrick, kurbanlarından birini evindeki merdivenlerin altındaki küçük bir dolapta zorla tuttuğunu söyledi.

47 yaşındaki Carrick polis teşkilatının Parlamento ve Diplomatik Koruma Komutanlığı adlı özel bir biriminde görev yapıyordu.

Görevinden uzaklaştırılan David Carrick hakkındaki soruşturma, Ekim 2021’de bir kadının şikayetiyle başladı ve o tarihten itibaren toplam 12 kadın Carrick’in saldırısına uğradığını bildirdi.

2003 ve 2020 arasındaki 17 yıllık sürede işlediği suçların çoğu polis memurunun yaşadığı Hertfordshire bölgesinde gerçekleşti.

David Carrick bu kişilerin bazılarıyla Tinder ve Badoo gibi çevrimiçi çöpçatanlık uygulamaları aracılığıyla tanıştı ve görevini onların güvenini kazanmak için kullandı.

David Carrick kurbanlarından bazılarını acımasızca manipüle etti, parasız bıraktı, arkadaş çevrelerinden izole etti; defalarca cinsel taciz ve tecavüz suçları işledi.

David Carrick, birlikte olduğu kadınların giyindiklerinden yediklerine ve geceyi nerede geçirdiklerine kadar hayatlarını kontrol ediyordu.

Bazı kadınların kendi çocuklarıyla görüşmelerini bile engelledi.

Dokuz kadına tecavüz ettiğini itiraf eden David Carrick, bazılarının aylar hatta yıllar boyunca tekrarlanan suçlar olduğunu söyledi. Bu vakalarda kadınların çoğu fiziksel şiddete uğramış ve yaralanmıştı.

Londra Metropolitan Polis Teşkilatı’nda profesyonellikten sorumlu Komiser Yardımcısı Barbara Gray, David Carrick hakkında, “Tacizci davranış yapısını daha önce tespit etmeliydik ancak bunu yapamadığımız için onu organizasyondan uzaklaştırma fırsatlarını kaçırdık” dedi ve ekledi:

“Bir polis memuru olarak görevini kötüye kullanmaya devam edebilmesi kurbanlarının çektiği acıyı uzatmış olabileceği için gerçekten üzgünüz.

“Kurbanlarına kimsenin kendilerine inanmayacağını söylediği için daha önce şikayette bulunmadıklarını biliyoruz.”

Kraliyet Başsavcısı Jaswant Narwal, David Carrick’in “kurbanlarını aşağılama düzeyinin 34 yıllık meslek hayatı boyunca görmediği bir seviyede” olduğunu belirtti.

David Carrick’in suçunu kabul etmesinden sonra, Londra Metropolitan Polis Teşkilatı’ndan aldığı aylık kesildi ve hızlandırılmış bir görevi kötüye kullanma süreci başlatıldı.

Duruşması Salı günü görülecek

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan konuyla ilgili açıklamasında, David Carrick’in işlediği suçlardan “kesinlikle tiksindiğini ve dehşete düştüğünü” söyledi:

“Bir polis memuru olarak statüsünü bu kadar korkunç bir şekilde nasıl kötüye kullanabildiğine dair soruların yanıtlanması gerekiyor.”

İngiltere’de Başbakanlık ofisi bunun “korkunç bir vaka” olduğunu ve Başbakan Rishi Sunak’ın “[Carrick’in] mağdur ettiği herkesin yanında olduğunu” belirtti.

David Carrick hakkında 2000-2021 arasında sekizinin kadınlara yönelik saldırı olduğu dokuz vaka bildirildi.

Ancak kadınlar resmi olarak şikayette bulunmak istemedikleri ya da polisle işbirliğinden çekildikleri için soruşturma açılamadı.

David Carrick’in cezası 6 Şubat’ta açıklanacak.

Ekim ayında yayımlanan bir rapora göre Londra Metropolitan Polis Teşkilatı’nda yasaları çiğneyen ve görevini kötüye kullanan yüzlerce polis memuru hiçbir ceza almadan işine devam ediyor.

Teşkilat özellikle cinsel istismar, kadın düşmanlığı, ırkçılık ve homofobi gibi suçları cezalandırmak konusunda yetersiz kalıyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular