british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 15/06/2022

Londra merkezli “Charm Therapeutics” kanser tedavisi üzerinde çalışmak için 50 milyon dolar yatırım aldı

Charm Therapeutics, bahsedilen yatırım turunu F-Prime Capital ve OrbiMed’in ortak liderliğinde gerçekleştirdi. Elde edilen yatırım ile şirket, yapı bazlı ilaç keşfini, yani tescilli “DragonFold AI” teknolojisi aracılığıyla dönüştürme amacını ileri bir aşamaya taşımak için kullanacak. F-Prime, Capital ve OrbiMed’in liderliğinin yanı sıra Charm Therapeutics’in 50 milyon dolarlık A serisi yatırım turunda General Catalyst, Khosla Ventures, Braavos ve Axial da destek verdi.

2021 senesinde David Baker, Ph.D ve Laksh Aithani tarafından hayata geçirilen girişim Charm Therapeutics, proteinin birincil dizisine dayalı bir protein-ligand kompleksinin ortak kristal yapısını tahmin etmek için tescilli platformu DragonFold aracılığıyla derin öğrenme modellerinden yararlanıyor. Bu işlemi yaparken, ilgili modeller, belirli kanser türleri de dahil olmak üzere önceden ilaç kullanımı ile zor hedeflenen hücreleri tedavi etmeyi amaçlayan yeni ilaçların keşfedilmesine ve geliştirilmesine yardımcı oluyor.

DragonFold doğası gereği, bağlanma bölgesini ve model kaynaklı uyumunu aynı anda belirleme ve ligandın pozunu ve afinitesini tahmin etme potansiyeline sahip olduğunu yetkililerce belirtiliyor. Bu özellikleri sayesinde yapı tabanlı gerçek potansiyeli ortaya çıkartıyor. Kurucu ortak Aithani, “Bu teknolojiyi ve uygulamasını, küçük moleküllü ilaç keşfinin isabetli ve en yüksek seviyede optimizasyon sağlama süreçlerini geliştiriyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Şirket, üzerinde çalıştığı ilgili buluşları 3B derin öğrenme üzerinde mükemmel sonuçlar almak için geliştirildiği yorumunu yaparak “David Baker’ın proteinlerin son derece hassas üç boyutlu yapılarını tahmin etme çalışması, tıpta yeni sınırları keşfetme potansiyeli sunuyor, daha önce tedavi edilemez olarak kabul edilen hastalıklara çözüm bulma hedeflerine yaklaşıyor” diyerek şirketi ile ilgili yeni yorumlarını paylaştı. Boston Merkezli Odyssey Therapeutics’in kurucusunu ve CEO’su ve Charm Therapeutics’in yönetici başkanı Gary D. Glick Ph.D “Bu yüksek kaliteli yeni yatırımcıların desteği ile şirketimiz için altını çizerek belirttiğimiz hedefleri gerçekleştirmeyi dört gözle bekliyoruz” açıklamalarında bulundu.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular