british-turks

Yazar

Pinar Tok

Eklenme: 24/04/2021

Londra’da aşı pasaportu protesto edildi

İngiltere‘de aşı pasaportu uygulaması karşıtları, başkent Londra‘da sokaklara dökülerek gösteri düzenledi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan en büyük parklardan Hyde Park‘da binlerce aşı pasaportu karşıtı gösteri düzenledi. Protestocular, aşı pasaportuna karşı sloganlar eşliğinde parktan kent merkezine yürüdü. Protestocuların çoğunun maske takmadığı görülürken, maske takan kişilerden de maskelerini çıkartmaları istendi. Yürüyüş ve gösteri sırasında sosyal mesafe kuralları da hiçe sayıldı. Yaklaşık 4 saat süren protesto olaysız bir şekilde son buldu.

AB ülkelerinde eleştirilmişti

Yeşil pasaportun (aşı pasaportu) getirilmesi AB (Avrupa Birliği) içinde bazı eleştirilere yol açmıştı. Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere birçok ülke, pasaportun aşılanmış ve aşılanmamış Avrupa vatandaşları arasında eşitsizlik ve ayrımcılığa neden olma riski oluşturacağının altını çizmişti.

AB’nin aşı pasaportunda hangi aşılar geçerli olacak?

AB tarafından geliştirilen ve yaz tatilleri yaklaşırken seyahatleri kolaylaştırmayı ve turizm sektörünü yeniden canlandırmayı hedefleyen “sağlık pasaportu” veya “aşı pasaportu” kişinin Covid-19 bulaşma riski taşımadığını kanıtlamayı amaçlıyor. QR kodlu dijital veya kağıt şeklinde olacak aşı pasaportunda kişilerin Covid-19’a karşı aşı olduğunu, PCR veya hızlı antijen test sonucunu veya hastalığı tedavi ettiğine dair bilgiler yer alacak.

AB’nin 27 ülkesinde geçerli olacak aşı pasaportunda sadece Avrupa İlaç Ajansı‘nın onayladığı Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZenaca ve Johnson&Johnson aşılarının kabul edileceği açıklanmıştı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular