british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 08/03/2022

Londra’da “ULEZ” bölgesi genişliyor!

Londra Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan duyuruda, başkent’te hava kirliliği, iklim değişikliği ve trafik sıkışıklığı gibi problemlerin önüne geçmek için sürücülerin yeni bir ödeme sistemiyle trafiğe çıkmaları gerekeceği öne sürüldü.

Söz konusu yeni regülasyonlarda, ULEZ sisteminin devreye gireceği onaylandı. Alınan kararla beraber, M25 yolu boyunca efektik kalacak yeni sürüş bölgelerine ilaveten, Sadiq Khan, ULEZ bölgelerinin North Circular ve South Circular yollarında da etkili olması için gerekli görüşmelerin başlatıldığını belirtti.

Sadiq Khan, açıklamasının devamında “Londra’da hava kirliliği ve iklim değişikliği ile mücadelede kapsamında gerekirse daha katı kararlar almamız gerekebilir” derken, Londra Belediyesi (City Hall) ULEZ sisteminin devreye girmesiyle otoyollardan yaklaşık 20 bin ile 40 bin “zehirli gaz saçan” aracın temizleneceğinin ön görüldüğünü belirtti.

City Hall, yeni sisteme dair kurallara uymayan sürücülerin 160 sterlin ceza ödeyeceğini belirtti.

Sadiq Khan, açıklamasının devamında, “ULEZ sisteminin hayata geçirilmesi ile inanıyorum Londra’da hava kirliliğiyle mücadelede önemli adımlar atacağız. Bu karar aynı zamanda sosyal adalete de hizmet eden bir yapıya sahip. Öyle ki, hava kirliliği Londra’da genellikle hep daha fakir bölgeleri olumsuz etkilerken, bu bölgelerde yaşayan kişiler araç sahibi değiller. Dolayısıyla kendilerinden kaynaklanmayan bir hava kirliliği gerçeği ile mücadele ediyorlar. ULEZ ile bu eşitsizlik de ortadan kalkacak.”

Açıklamalarda “sadece temiz enerji tüketen” araçların günlük £12.50 sürüş bedeli ödemeden yolculuk yapabileceği açıklandı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular