british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 19/04/2023

Londra’da ULEZ bölgesinin genişletilmesine karşı açılan davayı yüksek mahkeme kabul etti

Bexley, Bromley, Harrow, Hillingdon ve Surrey’den oluşan Londra’nın beş dış ilçesinin konseyleri şubat ayında bir araya gelerek Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan’ın ultra düşük emisyon bölgesini (ULEZ) genişletme kararına hukuki olarak itiraz ettiler.

Yapılan itiraz, ULEZ uygulamasında yasal prosedürlere uyulmadığı ve araçların trafikten men edilmesi konusunda istişarede bulunulmadığı yönündeydi.

Yüksek Mahkeme yapılan bu itirazı kabul etti ve ULEZ’le ilgili davanın Temmuz ayında görüleceği bildirildi. ULEZ şu anda Londra’nın kuzey ve güney dairesel yolları içindeki alanla sınırlı, ancak 29 Ağustos’tan itibaren Londra’nın tamamını kapsayacak şekilde genişletilmesi bekleniyor.

Genişlemenin ardından ULEZ’in sınırları Buckinghamshire, Essex, Hertfordshire, Kent ve Surrey bölgelerine kadar uzanacak.

ULEZ’in genişlenmesi gecikecek

ULEZ’in yürürlüğe girmesiyle birlikte minimum emisyon standartlarını karşılamayan araçların sürücülerinden ULEZ bölgesine girmeleri durumunda günlük 12,50 £ ücret alınacak. Ancak ULEZ’in Yüksek Mahkeme tarafından gözden geçirilecek olması planlanan genişlemeyi potansiyel olarak geciktirebilir.

City Hall’ün muhafazakâr ulaştırma sözcüsü Nick Rogerszkonuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Yüksek Mahkeme şu anda Sadiq Khan’ın ULEZ kararının yasadışı olabileceğine dair yeterli kanıt olduğuna karar verdi. Belediye Başkanı’nın ULEZ’i genişletmek için yasal dayanakları olmadığı açıktır ve şimdi eylemlerini mahkemeye açıklamak zorundadır.”

Londra’daki muhafazakârlar ayrıca ULEZ’e yapılan itirazların düştüğüne ilişkin paylaşımları da manipülasyon olarak nitelendirdiler.

Harrow Konseyi lideri Paul Osborn yaptığı açıklamada; “Bunu mahkemeye götüreceğimizi söylemiştik ve şimdi ULEZ’in genişlemesine karşı davamızı sunacağız. Bu, desteği olmayan plana karşı yasal mücadelenin ilk aşamasıdır, bu da davanın Yüksek Mahkeme’de bir duruşmaya gideceği anlamına gelir

. Mahkemenin, süreçte yasal yolların takip edilmediğini ve araçları hurdaya çıkarma planıyla ilgili olarak uygun adımların atılmadığını göreceğinden eminiz. Zaten artan yaşam maliyetleriyle mücadele eden sakinlerimiz ve işletmelerimiz için ULEZ ilave bir yük getirecektir.

Bu bir haksızlık! ULEZ’e karşı mücadelemizde geri adım atmayacağız ve sakinlerimiz için ayağa kalkmaya devam edeceğiz” dedi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular