X
ads120x600

Macaristan üzeri Türkiye’ye arabayla gideceklere bilgilendirme

Avrupa'dan Macaristan üzeri Türkiye'ye arabayla gidecek gurbetçilere Macaristan Büyükelçiliğinden uyarı yayımlandı.

Almanya, Avusturya ve Macaristan’dan da sınırların karayolu trafiğine açılmasına yönelik olumlu gelişmeler devam ediyor. Ülkeler önümüzdeki haftalarda sınırların açılmasına yönelik ülkeler arasında alınacak kararlarda bir karara varacaklar.

Türkiye istikametinde ki bazı ülkeler sınırları transit geçişlere tam olarak açmasalarda seyahat izin belgesi ile geçişlere izin vermeye başladılar.

Macaristan üzeri Türkiye’ye gideceklere uyarı

T.C Macaristan Budapeşte Başkonsolosluğu yayınladığı açıklamada Macaristan üzeri Türkiye gidecek gurbetçi vatandaşları bilgilendirdi..

Budapeşte Başkonsolosluğundan Yapılan açıklamada

Bilindiği üzere koronavirüs salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Devletimizce alınan tedbirler çerçevesinde, Macaristan da dahil olmak üzere çok sayıda ülkeden gelişler için giriş yasağı konulmuştur.

Sözkonusu yasak kapsamında, sözkonusu ülke vatandaşları ile son 14 gün içerisinde bu ülkelerde bulunmuş üçüncü ülke vatandaşlarının da ülkemize girişlerine izin verilmemekle birlikte, vatandaşlarımız ve ülkemizde oturum iznine sahip olan anılan ülke vatandaşları, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği tedbirler kapsamında Türkiye’ye varışlarında 14 günlük zorunlu karantinaya tabi tutulmaları kaydıyla bu yasaktan muaf tutulmuştur. Anılan kişilerin  pandemi tehlikesi geçene kadar bu muafiyetten sadece bir defa yararlanmaları mümkündür.

Öte yandan, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Macaristan’da olağanüstü hal tedbirleri halen yürürlüktedir. Bu tedbirler çerçevesinde, (Macaristan vatandaşları ile Macaristan’da oturma iznine sahip Avrupa Ekonomik Bölgesi vatandaşları dışında) Macaristan’a yabancı ülke vatandaşlarının girişleri yasaklanmıştır.

Bununla birlikte, hastalık belirtisi göstermemeleri şartıyla, yabancı ülke vatandaşları Macaristan’dan transit geçiş yapmak için Macar makamlarına özel izin başvurusu yapabilmektedirler. Sözkonusu iznin alınması, gidiş ve dönüş güzergahı üzerinde Macaristan’dan sonra giriş yapılacak diğer ülkenin de ilgili kişiye giriş izni verdiğinin ve kişinin Macaristan’da kalmayacağının yazılı olarak teyit edilmesi şartına bağlanmıştır. Anılan izin başvurusu yapılırken, geçiş yapacak kişinin isim, doğum tarihi, pasaport bilgileri, araç plakası ve türü, ülkeye giriş ve ülkeden çıkış yapacağı sınır kapısı isimleri ve Macaristan’dan transit geçilecek tarih bilgisinin Macar makamlarına yazılı olarak iletilmesi gerekmektedir. Transit geçiş izninin verilip verilmemesi, ilgili Macar makamlarının takdir ve yetkisi dahilindedir.

Karayoluyla geçiş yapmak istemeniz halinde, salgından dolayı Avrupa’daki tüm ülkelerde benzer seyahat kısıtlamalarının sözkonusu olması dolayısıyla, güzergahınızda yer alan diğer ülkelerden de tarafınızca özel transit izinlerinin alınması gerekecektir.

Bu bağlamda, ilgili Macar makamları, transit geçiş başvurunuzu işleme alabilmek için aşağıdaki bilgi ve belgelerin talep edildiğini bildirmiştir. Anılan belgelerin Büyükelçiliğimize aşağıdaki e-posta adresi üzerinden iletilmesi rica olunur:

  • Ekte kayıtlı tablonun, elektronik ortamda gidiş ve dönüş güzergahları için ayrı ayrı eksiksiz doldurulması (aynı araçta seyahat edecek tüm yolcular için formdaki kutucukların doldurulması gerekmektedir)
    • Sözkonusu formda;

Gidiş ve dönüş seyahatlerine ilişkin olarak (yaklaşık da olsa) tarih bilgilerine yer verilmesi (örneğin 20-21 Mayıs)

Geçiş yapılacak Macaristan sınır kapısı bilgilerinin mutlaka formda belirtilmesi,

Araç plaka ve marka bilgilerinin mutlaka formda yer alması,

  • Yolcuların pasaport fotokopileri,
  • Macaristan’dan sonra geçiş yapılacak ülkeden alınan özel izin belgesinin örneği, (Bu konuda ilgili ülke Dışişleri Bakanlığına, o ülkede mukim Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği vasıtasıyla başvuruda bulunulması gerekmektedir.)
  • İkamet edilen ülkede mevcut oturma ve çalışma izin belgelerinin fotokopisi.

İle birlikte gönderilmesi gerekmektedir

Vatandaşlarımız ayrıca olabilecek ilave sorular için Büyükelçiliğimizi
+36 70 355 72 33 numaralı telefon hattımızdan arayabilir veya tarafımıza [email protected] adresi üzerinden e-posta gönderebilirler.

BritishTurks.com’u takip ederek Sıla Yolu güncel haber ve bilgilendirmelerine ulaşabilirsiniz.

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470