british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 17/05/2022

Margaret Thatcher’ın heykeli dikilir dikilmez yumurtanın hedefi oldu

1979 ile 1990 yılları arasında başbakanlık yapan Margaret Thatcher, 2013’te 87 yaşındayken ölmüştü (Reuters)

Margaret Thatcher‘ın heykeli, eski Birleşik Krallık Başbakanı’nın memleketi Grantham‘a dikilmesinin üzerinden iki saat geçmeden yumurtalı saldırıya uğradı.

Görgü tanıkları, ayrıma neden olan eski başbakanın yeni anıtını tasvip etmediklerini dile getirirken, birçok motosikletli de yanından geçtikleri heykeli yüksek sesle yuhaladı. Bir adam “Devirin bunu” diye bağırırken diğeri de “Grantham’a bir faydası yok, öyle değil mi?” dedi.

Londra‘daki Parlamento Meydanı’na dikilmesi planlarına vandalizm korkusuyla karşı çıkılan ve 300 bin sterline (yaklaşık 5 milyon 700 bin TL) mal olan heykel pazar günü Lincolnshire’daki kasabaya yerleştirildi.

Grantham’da, heykelin 3 metrelik granit bir kaideye yerleştirilmesi ve vandalları caydırmak amacıyla tam karşısına bir güvenlik kamerası konulması kararlaştırılmıştı.

Esasen Güney Kesteven Bölge Konseyi’ne sunulan raporlar, heykelin söz konusu bölgeye yerleştirilmesi kararının “toplumsal aktivizme teşebbüs edebilecek… motivasyona sahip bir radikal sol hareketten” duyulan kaygılar ışığında verildiğini gösteriyor.

Konsey’in 2020’de 100 bin sterlinlik (yaklaşık 1 milyon 900 bin TL) büyük çaplı açılış törenini onaylaması sonrası bir Facebook grubu, 13 binden fazla kişinin dikkatini cezbeden “yumurta atma yarışması” yapılmasını önermişti.

Yaklaşık 2 bin 400 kişi bahse konu Facebook sayfasını ziyaret ederek, “yumurta atma… ve muhtemelen grafiti sanatı” içermesi öngörülen etkinliğe katılacağını belirtmişti.

Pazar günü, bir karton yumurtayla anıt civarında beliren beyaz tişörtlü bir şahıs, heykeli çevreleyen geçici çitlerin arkasından yumurtaları fırlatmaya başladı.

Yumurtalardan birinin hedefine ulaşmasından sonra “Hey!” diye bağırıldığı duyuldu ve birkaç dakika içinde polis olay yerine geldi.

Heykel çitin arkasında kalmayı sürdürürken, bir Konsey sözcüsü heykeli bağışlarla finanse eden Kamu Anıtları Yardım Kampanyası’nın ileri bir tarihte resmi açılış töreni düzenleyeceğini ifade etti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular