british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 17/10/2021

Milletvekilini öldürmekle suçlanan şüpheli “terörle mücadele” programına yönlendirilmiş

Terör eyleminde bulunma suçlamasıyla gözaltına alınan Ali Harbi Ali‘nin sorgusuna Cuma gününe kadar devam edilecek.

BBC’nin edindiği bilgilere göre Ali, birkaç yıl önce İngiltere‘nin terörle mücadele stratejisinin parçası olan “Prevent” programına yönlendirilmişti ama hiçbir zaman iç istihbarat teşkilatı MI5’ın radarına girmemişti.

BBC’ye konuşan hükümet yetkilileri, gözaltında tutulan Ali Harbi Ali’nin Somali kökenli İngiltere vatandaşı olduğunu söyledi.

Polis Pazar günkü açıklamasında milletvekili Sir David Amess cinayetinin ‘radikal İslamcılıkla bağlantılı’ amaçlarla işlendiği sonucuna vardıklarını ifade etmişti.

İktidardaki Muhafazakar Parti milletvekili Sir David Amess, Cuma günü seçmenleriyle görüştüğü sırada bıçaklanıp öldürülmüştü.

BBC’nin ulaştığı bilgilere göre, şüphelinin babası Harbi Ali Kullane daha önce Somali başbakanının danışmanlığını da yapmıştı. Kullane’nin olayın ardından emniyet teşkilatına gittiği ve telefonunun incelenmek üzere poliste tutulduğu bildirildi.

Polıs cinayet zanlısının kuzey Londra’da bulunan evinde arama yapıyor

Ali Harbi Ali’nin, radikalleşmeye karşı yürütülen ‘Prevent’ programında çok uzun kalmadığı belirtiliyor.

İngiltere’de bireylerin radikalleşme eğilimleri gösterdiğinden şüphelenildiğinde, öğretmenler, kamu görevlileri, İngiliz Sağlık Hizmeti (NHS) çalışanları bu bireyleri yerel polis merkezlerine bildirebiliyor. Sosyal hizmetler görevlileri ve diğer uzmanlar da bu bireylerin hayatlarına nasıl müdahale edilebileceği konusunda karar alıyor.

“Prevent” programı gönüllülük temelinde yürütülüyor ve herhangi bir cezai yaptırım anlamına gelmiyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular