X
ads120x600

Müşteri Memnuniyeti Neden Önemlidir?

Geri bildirim kavramı, geri besleme ya da geri dönüt şeklinde de ifade edilmektedir. Peki müşteri geri bildirimi nedir ve neden önemlidir?

Hepimiz bir yerde, aslında müşteriyiz. Çünkü günlük hayatta temel ihtiyaçlar doğrultusunda tüm bireyler birer tüketici ve müşteri konumundadır.

Memnun olduğumuz veya hoşnut olmadığımız konularda fikirlerimizi, eleştirilerimizi dile getirmekteyiz. Bu dile getirmeleri iletişim sürecinin de son aşaması olan geri bildirim ile yapmaktayız. Geri bildirim kavramı, geri besleme ya da geri dönüt şeklinde de ifade edilmektedir.

Neden Geri Bildirim Almalısınız?

Müşteri Memnuniyeti

“Müşteri geri bildirimi neden önemlidir?” sorusunun cevabı kısaca; müşterileri elde tutmak, müşteri memnuniyetini ve sadakatini sağlamak şeklinde verilebilir.

Firmanızdan ürün ya da hizmet alan her müşteri size geri bildirimde bulunabilir. Bunlar olumlu anlamda olacağı gibi olumsuz ve eleştirel anlamda da olabilir. Olumlu geri bildirimlerin markayı motive etmesinin yanında, olumsuz geri dönüşlerden de ders çıkarabilmek ve müşterilere geri dönüş yapmak marka için önem arz etmektedir. Herhangi bir kriz durumunda bunu fırsata çevirmek de müşteri geri bildirimleri sayesinde daha kolay olabilmektedir

Geri Bildirimi Müşterilerden Nasıl Alınır?

Geri dönütleri almak için izlenmesi gereken birçok yol vardır. Eski yöntemlerden olan şikayet kutuları -ki halen kullanılmaktadır- geri bildirim alma konusunda kullanılan yöntemlerden biridir. Fakat teknolojinin gelişimesiyle birlikte farklı yöntemler de ortaya çıkmıştır.

Mesela müşteri danışma servisi kurarak geri beslemeleri alabiliriz. Bu noktada online anketler ve sosyal medya gibi büyük bir nimetin de unutulmaması gerekir. Bu yöntemler çoğaltılabileceği gibi bunları layıkıyla uygulamak da çok önemlidir.

Örneğin; sosyal medyada yapılan olumsuz bir yoruma cevap verilmezse müşterilerin gözünde olumsuz bir algı oluşacaktır. Bunun yanı sıra olumlu geri bildirimlere de teşekkür etmek veya bir şekilde bunu belli etmek müşterileri mutlu edecektir.

Çoğu işletme ürünü sattım, günü kurtardım mantığıyla özellikle de olumsuz geri bildirimleri önemsememektedir. Evet, ne yazık ki, ürünü sattım gerisi önemli değil mantığında olan işletmeler halen mevcut. Bu mantıkta olan firmalar özellikle sosyal medya üzerinden gelen önerileri veya eleştirileri de dikkate almıyor ve müşterilere geri dönüş yapmıyor. Bu durum firmayı, tüketicilerin gözünde itici konuma düşürebilmektedir.

Bu arada önemli olan tüm bu yöntemlerin var olması veya bunlara sahip olmak değil. Asıl önemli olan bunların nasıl kullanılıp, uygulandığıdır. Çünkü kağıt üzerinde bu yöntemlere sahip olduğu görünen çok fazla işletme var fakat bunlardan kaçı bunu layıkıyla uyguluyor, bunu bir sorgulamak gerekir diye düşünüyorum.

Kısacası, yaşanılan olumsuz bir durumu veya bir krizi fırsata çevirmek, geri bildirimlere önem vererek daha kolay olabilmektedir. Bu sayede tüketicide; müşterisine önem veren ve  çözüm odaklı işletme algısı oluşturulabilir.

Sonuç olarak, hangi sektör olursa olsun, bir firma; müşterilerle ne kadar çok ilgilenir, ne kadar çok etkileşim kurar, iletişim halinde olur ve geri dönütlerine değer verirse, müşteriden de markaya, işletmeye, ürüne veya hizmete yönelik fikir, öneri ve yapıcı eleştiri gelir. Bu da firma için yol gösterici olur.

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470