X
ads120x600

Müşteriyi Anlamak; “Milkshakes” Satarak Kârlılığı Artırmak

Koronavirüs nedeniyle tüm yerlerin kapalı olması, "Ne Zaman Açılacak!" gibi belirsizliklerin devam etmesi yaz ayının gelmesini malesef engelleyemiyor! Peki yaz aylarının en çok tercih edilen içeceği olan "Milkshakes" doğru pazarlayarak kârlılığınızı artırabileceğiniz biliyor muydunuz?

Koronavirüs nedeniyle tüm yerlerin kapalı olması, “Ne Zaman Açılacak!” gibi belirsizliklerin devam etmesi yaz ayının gelmesini malesef engelleyemiyor! Peki yaz aylarının en çok tercih edilen içeceği olan “Milkshakes” doğru pazarlayarak kârlılığınızı artırabileceğiniz biliyor muydunuz?

Bu makalemizde İngiltere’de ki Cafe sahiplerine kâr oranı yüksek ürün olan “Milkshakes” pazarlamasından bahsedeceğiz.

Öncelikle bir örnekle başlayalım.

Bir anahtar yapıp sonrasında açabileceği bir kilit aramanın hiç bir manası yoktur. İşe yarar tek çözüm bir kilit bulup ona özel bir anahtar yapmaktır. Hizmet etmek istediğiniz müşterilere ürün ve hizmetler hazırlamak, ürün ve hizmetleriniz için müşteri bulmaktan daha kolaydır.

Her yıl piyasaya sürülen yaklaşık 40.000 ürününün %95’i başarısız olduğu için firmalar tarafından piyasadan geri alınıyor. Çünkü çoğu firma müşterisinin isteğini anlamakta zorluk çekiyor, haliyle ürünlerde bundan nasibini alıyor. Burada tam olarak müşterinin isteği konusunda örnek olarak verilen matkap ucu satın alma örneğinden bahsetmek iyi olacaktır.(Pazarlama ile ilgilenen herkes mutlaka duymuştur diye düşünüyorum.

60 milimetrelik matkap ucu örneği üzerine

Harvard pazarlama profesörü Theodore Levit “İnsanlar 60 milimetrelik matkap ucu almak istemiyorlar, 60 milimetrelik matkap ucunun açacağı deliği satın almak istiyorlar” demişti.

Demek istediği matkap ucunun yalnızca bir aracı, bir şeyi başarmanın yolu olduğu, insanların asıl istediği ise o aletin açtığı delik olduğuydu. Ama olay bundan ibaret değil. Kimse delik falan istemiyor. İnsanların asıl istediği o deliği duvara açtıktan sonra asacakları fotoğraf çerçevesi. Bu konuda daha da derine inmek mümkün, daha derine indikçe bunun aslında sadece “evini güzelleştirme hissi” olduğu algısı çıkıyor. Yani artık şöyle diyebiliriz;

İnsanlar 60 milimetrelik matkap ucu almak istemiyorlar, evini güzelleştirmenin verdiği hissi satın almak istiyorlar

Pazarlamanın müşteriyle her temas noktası, markamızın anlattığı hikayeye katkıda bulunur. Bu müşteri hikayesi perspektifi, markamızı daha iyi konuma taşımamıza yardımcı olan bir bakış açısıdır. Bu perspektifin en içgörü dolu tarafı kim ve neden sorularına cevap veren kısımlardır. Alıcının rolü, ne kadar spesifik olursa o kadar iyi olur. Bir alıcının rolü, belirli bir hedef kitle segmentini ya da alıcının yolcuğundaki bir evreyi yansıtabilir.

Bu perspektif, Harvard profesörü Clay Christensen tarafından bulunmuştu ve şirketlere insanların neden onların ürünlerini almak isteyeceklerini anlatmaya çalışıyordu.

Bir Fast Food Zincirinin Satışları Yükseltmesi

Bir Fast Food zinciri olan McDonalds kendisinden Milkshake satışları konusunda bir danışmanlık talep etti. Daha önce McDonalds, ideal milkshake satın alan müşterilerini araştırarak milkshake satışlarını artırmaya çalışıyordu. Milkshake’leri daha soğuk yapmalılar mı? Daha fazla çikolatalı mı? Yoksa daha mı tatlı yapmalılardı? Geri bildirimi dahil ettiler, ancak, ne yazık ki, satışlar sabit kaldı.

Müşteriyi Anlamak; "Milkshakes" Satarak Kârlılığı Artırmak
Clay Christensen

Clay Christensen işe farklı yaklaşarak işe koyulmaya başladı. Önce işin ne olduğunu anlamamız gerekiyor diye düşündü. Bu yüzden çalışanlarından birini bir gün 18 saat boyunca bir McDonald’s restoranında durdu ve çok dikkatli notlar aldı. Milkshake’yi ne zaman aldı? Ne giyiyordu? Yalnız mıydı? Onunla başka yiyecek aldı mı? Milkshake’i restoranda mı yedi yoksa arabaya bindi mi? gibi soruları cevapladı. Bu yöntem McDonalds’tan çok farklıydı.

Christensen ve iş arkadaşları lezzet tercihlerine odaklanmak yerine, bu belirli müşterilerin neden belirli bir zamanda milkshake satın aldığını incelediler. Satışların %40’ının sabahları çok az şey sipariş eden veya başka bir şey sipariş etmeyen ve arabalarında milkshake tüketen yalnız erkekler tarafından yapıldığını fark ettiler. Bu milkshakelerin yoğunluğu ise normal milkshake satışlarıdan çok daha fazla yoğundu.

Bunun sebebinin bu insanların trafikte vakit geçirmek için onlara eşlik eden güzel bir şeyin olmasını istemesi olduğunu anladılar. Daha yoğun istiyorlardı çünkü geç bitmesi onlar için en iyisi olacaktı. Çocuklarına milkshake alan ebeveynler ise daha sıvı olanlarını, çünkü çocukların çabuk bitirmesini istiyorlardı.

Bu iç görü, şirketin pazarlama stratejisini belirledi. Böylece Christensen’in perspektifi “milkshake pazarlama” ismini kazandı.

Clay Christensen Pazarlama tekniğini anlatlığı bir röpartaj

Bu örnekten de anlayacağımız üzere önemli olan insanların üzerinden neyin alma dürtüsü uyandırdığını bulmaktır. Satın almanın arkasıdaki asıl sebep…

kaynak: medium. com

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470