british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 08/12/2021

Omicron: İngiltere’de yurt dışından gelen yolculara test zorunluluğu uygulaması başladı

Ülkeye seyahat eden 12 yaşından büyük yetişkinler, çift doz aşı olsalar dahi hızlı antijen testi veya PCR testi ile Covid olmadıklarını belgelemeleri gerekecek.

PCR testleri İngiltere’ye gelmeden 2 gün önce yapılması gerekecek ve Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin (NHS) sürüntü testleri kabul edilmeyecek.

Halihazırda Omicron varyantı bulaşmış kimseler, yine iki doz aşılanmış olsa dahi, 10 gün boyunca kendilerini karantinaya almak zorunda.

Sağlık Bakanı Sajid Javid, Pazartesi günü milletvekillerine yaptığı açıklamada, uluslararası yolculuklarla bağlantısı olmayıp ülkede Omicron tespit edilen kişilerin olduğunu söyledi.

Birleşik Krallık’ta bugüne kadar 336 Omicron vakası tespit edildi. Bu vakalardan 261’i İngiltere’de, 71’i İskoçya’da ve 4’ü de Galler’de.

Daha önce ülkeye giriş yapan kişilerden test istemiyor, ancak iki gün içinde yapacakları Covid testi negatif çıkana dek kendilerini karantinaya almasını gerektiriyordu. Ancak son düzenlemelerle, bu testlerde de sadece PCR sonuçları kabul ediliyor.

‘Yeni bir dalgayı önlemek için çok geç’

İngiltere, ayrıca 11 Afrika ülkesini kırmızı listeye ekledi.

Bu ülkelerden seyahat edenlerin İngiltere’ye varışta 10 gün otelde karantinaya girmesi gerekiyor.

Hükümet’in pandemi danışmanlarından Profesör Mark Woolhouse, ülkede Omicron varyantının hızla yayıldığını, alınan yeni seyahat önlemlerinin yeni bir dalgayı önlemede “çok geç” kaldığını söyledi.

Woolhouse, bu önlemler için “at kaçtıktan sonra ahır kapısını kapatmaya benziyor” dedi.

Woolshouse, BBC’Den Andrew Marr’a yaptığı açıklamada, ülkeye dışarıdan gelen Omicron vakalarının “önemli” olmakla birlikte, asıl dalganın toplum içi yayılmadan kaynaklanacağını vurguladı.

Seyahat şirketleri, seyahat öncesi Covid testi zorunluluğunu “sektöre vurulan bir darbe” olarak eleştirdi.

Takviye dozları hızlandırılacak

Varyantın yayılmasını önlemek amacıyla bilim insanlarının tavsiyesi doğrultusunda üçüncü doz takviye aşıların uygulamasını hızlandırma kararı alındı.

Hükümetin kararı doğrultusunda, 18 yaş üstü herkes üçüncü doz aşı olabilecek.

Bilim insanları, çok sayıda mutasyon içeren Omicron varyantının, mevcut Delta varyantından daha hızlı yayılabileceğine dair endişeler dile getiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yeni Covid-19 varyantı Omicron’un görüldüğü ülke sayısının her gün arttığını belirterek, tüm ülkeleri “hazırlıklı olmaları” yolunda uyardı.

Pazartesi günü Birleşik Krallık’ta 51 bin 459 koronavirüs vakası tespit edildi. 28 gün içerisinde testleri pozitif çıkan 41 kişi de hayatını kaybetti.

20,5 milyondan fazla insana aşıların üçüncü ya da takviye dozları da vuruldu.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular