british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 17/04/2021

Pandemi döneminde kira masrafları büyük artış gösterdi

Halifax tarafından yapılan araştırmaya göre, pandemi boyunca kiracılar ve ev sahiplerinin masrafları arasındaki fark yüzde 8 oranında arttı. Bu da ülke genelinde kiracıların, ev sahibi olanlara kıyasla yılda ortalama 800 sterlinden fazla masraf ödemesi anlamına geliyor ve başkent Londra’da bu fark çok daha büyük.

Londra’daki kira masrafları ve ev masraflarına bakıldığında, yıllık farkın ortalama 4 bin 608 sterlin olduğu görülüyor. Yapılan araştırma sonucunda, kiracı masraflarının geçen yıl boyunca yüzde 10 oranında artış gösterdiği ortaya çıktı. Aynı dönemde ev sahibi olmanın masrafları ise (mortgage ödemeleri, bakım ve sigorta masrafları) yalnızca yüzde 1 oranında artış gösterdi.

Halifax, Aralık 2019’da ev satın almak ve kiralamak arasındaki masraf farkının ayda yalnızca 4 sterlin (yılda 48 sterlin) olduğunu, Aralık 2020’de ise bu farkın ayda 68 sterline (yılda 816 sterlin) çıktığını açıkladı. Londra’da ve İngiltere’nin Güneydoğu bölgelerinde kiraların çok daha pahalı olması, bu bölgelerdeki masraf farkının yılda binlerce sterlinin üzerinde olmasına neden oluyor.

Bunun aksine East Midlands, Yorkshire & The Humber ve Kuzey İrlanda’da yıllık masraf farkı bin sterlinin altında.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular