british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 03/06/2022

Platin Jübile için tüm Birleşik Krallık ve bağlı topraklar fenerlerle aydınlatıldı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in tahttaki 70’inci yıldönümü için düzenlenen Platin Jübile kutlamaları dolayısıyla tüm Birleşik Krallık toprakları fenerle aydınlatıldı.

Kanal Adaları ve Man Adası da dahil olmak Birleşik Krallık denizaşırı toprakları ve İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) ülkeleri genelinde yaklaşık 3 bin 500’den fazla fener aydınlatması yapıldı.

Kraliçe II. Elizabeth etkinliğe Windsor Kalesi’nden katıldı.

Platin Jübile kutlamaları dolayısıyla tüm Birleşik Krallık toprakları fenerle aydınlatıldı.

Kraliçe’nin Windsor Kalesi’nde katıldığı aydınlatma etkinliğinde jübile fenerini yakması için İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerini gösteren dünya şeklindeki bir sembolik küre kullanıldı.

Kraliçe’nin torunu Cambridge Dükü Prens William ise Buckingham Sarayı’nda Platin Jübile fenerini yaktı. Ardından kutlamalara özel olarak ses sanatçısı Gregory Porter tarafından “A Life Lived with Grace” adlı şarkı seslendirildi.

Dün sabah ilk olarak Buckingham Sarayı’nda düzenlenen askeri geçit töreni ile başlayan Platin Jübile kutlamalarında Kraliçe balkonda görülmüştü.

Akşam ise Windsor kalesinde aydınlatma törenine katılan Kraliçe, bastonla yürürken görüldü. Öte yandan Buckingham Sarayı 96 yaşındaki kraliçenin, kutlamaların devamı olarak St. Paul Katedrali’nde gerçekleşmesi planlanan Şükran Günü ayini etkinliğine katılmayacağını bildirdi.

Platin Jübile resmi sitesinde yer alan açıklamada, bir zamanlar iletişim aracı olarak kullanılan fener aydınlatması, İngiltere için özel kutlamaların bir sembolü haline geldiği ve genellikle açık hava kutlamalarında kullanıldığı belirtildi. Açıklamada daha önce 1897’de Kraliçe Victoria’nın Elmas Jübile’sini kutlamak için de fenerler yakıldığı aktarıldı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular