british-turks

Yazar

Pinar Tok

Eklenme: 16/04/2021

Prens Philip neden kral değildi?

Dünya, Kraliçe’nin eşinin 99 yaşında hayatını kaybetmesinin yasını tutarken dikkatler Edinburg Dükü’nün hayatına ve görevlerine çevrildi…

Kraliyet ailesi, kraliyet üyesinin vefatını cuma günü yaptıkları şu açıklamayla duyurmuştu:

Majesteleri Kraliçe, çok sevdiği eşi Edinburg Dükü Majesteleri Prens Philip’in hayatını kaybettiğini derin bir üzüntüyle duyurur. Majesteleri bu sabah Windsor Kalesi’nde huzur içinde vefat etti. Vakti gelince yeni duyurular yapılacaktır. Kraliyet Ailesi, dünyanın dört bir yanından insanların ekselanslarının vefatı için tuttuğu yasa katılmaktadır.

Kraliçe ve Prens Philip 1947’de evlenmiş, bunun ardından kraliyet üyesi Edinburg Dükü unvanını almak için Yunanistan ve Danimarka Prensi unvanını bırakmıştı.

Fakat 1952’de babasının ölümünden sonra Kraliçe II. Elizabeth tahta çıkınca, eşi de İngiltere Kralı değil Kraliçe’nin Eşi unvanını aldı.

Kraliçe 1957’de eşini resmi olarak prens ilan etti. O dönemde sarayın yayımladığı açıklamada şu ifadeler yer alıyordu:

“Kraliçe, Yüce Kraliyet Mührü kapsamında 22 Şubat 1957 tarihli fermanla, Majesteleri Edinburg Dükü’ne, K.G., K.T., G.B.E, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Prensi unvanını ve bu unvandan gelen onuru sunmaktan mutluluk duyuyor. Kraliçe, Majesteleri Edinburg Dükü’nün bundan böyle Majesteleri Edinburg Dükü Prens Philip olarak anılması arzusu ve kıvancını ilan etmekten memnuniyet duyar.”

Kralların eşlerinin genelde Kral’ın Eşi olarak anılmasında olduğu gibi tahtta oturan bir kraliçenin eşine de Kraliçe’nin Eşi denileceğini belirten yasa sebebiyle Edinburg Dükü’ne kral unvanı verilmedi.

Kraliyet ailesinin eskiden beri süregelen kaideleri gereği, kral unvanı sadece tahtın varisi olup hüküm sürebilen kraliyet ailesi üyelerine veriliyor. Bu kaide Kraliçe ve Prens Philip’in en büyük oğlu Prens Charles tahta çıktığında da geçerli olacak.

Prens Charles tahta geçtiğinde eşi Camilla Parker-Bowles‘e Kral’ın Eşi unvanı verilebilir ama daha önce Clarence House’tan yapılan açıklamada “Galler Prensi tahta çıktığında Bayan Parker-Bowles’un ‘Kral’ın Eşi Majesteleri Prenses’ unvanını kullanmasının düşünüldüğü” belirtilmişti.

Kısa bir süre önce bulaşıcı bir hastalıkla savaştığı süreçte hastaneye kaldırılmasının ardından hayatını kaybeden Prens Philip’in ölümü sonrasında kitleler, kraliyet ailesine saygılarını sunarken dünyanın dört bir yanından taziye dilekleri yağıyor.

Dük, 10 Haziran’daki 100. doğum gününden sadece birkaç ay önce hayatını kaybetti.

 

En Son Eklenenler
Popüler Sorular