british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 08/03/2022

Sadiq Khan, belediye çalışanlarına “menopoz izni” verecek

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, yeni menopoz politikasının “dünya lideri” olacağını ve işyerinde menopozla ilgili algıların değişmesine yardımcı olacağını söyledi.

Personel ve sendikalarla yapılan istişarenin ardından Uluslararası Kadınlar Günü’nde duyurulacak ve Greater London Authority’nin bin kişilik işgücü için geçerli olacak. Yeni politikanın bir parçası olarak, personel menopozla ilgili uygunsuz davranışlara veya aşağılayıcı ifadelere meydan okumaya ve menopoz sorunları hakkında “genel bir farkındalığa” sahip olmaya teşvik edilecektir.

Sadiq Khan, personele ‘menopoz izni’ verecek

Menopoz, bir kadının genellikle sıcak basması, endişe ve uyku bozukluğu gibi semptomlarla regl olmayı bıraktığı zamandır. Menopoza giren personel, sıcaklık kontrollü alanları ve ayrıca semptomlar şiddetli hale gelirse ekstra molalar ve randevulara katılmak için zaman da dahil olmak üzere işyeri desteği ve ayarlamaları talep etme hakkına sahiptir.

Belediye başkanı, menopoz semptomları yaşayan herkesin başka bir sağlık sorunu varmış gibi aynı desteği ve anlayışı alması gerektiğini söylüyor. Belediye başkanları, yeni yaklaşımın menopozu çevreleyen tabuya meydan okuyacağını ve bunun da personelin ihtiyaç duydukları desteğe erişmesini engelleyebileceğini veya işyerinde kendilerini mahcup veya endişeli hissetmelerine neden olabileceğini ekledi.

Son araştırmalar, kadınların yaklaşık yüzde 80’inin hem fiziksel hem de psikolojik olarak belirgin menopoz semptomları yaşayacağını gösterirken, menopoza girenlerin yüzde 59’u işte kendilerini etkileyen semptomlar yaşadıklarını söyledi.

2019’da yapılan bir anket, Birleşik Krallık’ta menopozdaki her beş kadından üçünün işyerindeki semptomlardan olumsuz etkilendiğini ve Birleşik Krallık’ta yaklaşık bir milyon kadının menopoz semptomları nedeniyle işini bıraktığını buldu. Anket ayrıca, menopozdaki kadınların yüzde 72’sinin iş yerinde desteksiz hissettiğini; yüzde 30’u hastalık izni almıştı; ve yarısından fazlası işe gelmemelerinin nedenini açıklamadı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular