X
ads120x600

“Self Employed” Yardım Paketinin Detaylarını Uzmanına Sorduk!

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak "Self Employed" olarak çalışanlara maaş desteği verilmesinin kararlaştırıldığını duyurdu.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak “Self Employed” olarak çalışanlara maaş desteği verilmesinin kararlaştırıldığını duyurdu.

Bu kararla birlikte koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle oluşan ekonomik koşullarda gelirini kaybeden, zarar eden “Self Employed” olarak çalışanlara 3 ay boyunca aylık ticari kârlarının %80’ni oranında veya £2,500 pound’u geçmeyecek kadar nakit yardımı verilecektir.

Self Employed” yardım paketinin içeriğini AudAcc Consultancy’den Uzman Muhasebeci İbrahim Yarımoğlu’na sorduk.

Self Employed” Çalışan Herkes Nakit Yardımı Alabilecekler midir?

Evet. HMRC tarafından belirlenen şartları sağlayan bütün “Self Employed” çalışanlar bu nakit yardımını alabileceklerdir.

"Self Employed" Çalışan Herkes Nakit Yardımı Alabilecekler midir?

Başvuru Şartları Nelerdir?

  1. 2018-2019 (05 Nisan 2018- 6 Nisan 2019) vergi dönemi için Self Assessment vergi beyanı yapmış olmak
  2. 2019-2020 (05 Nisan 2019- 6 Nisan 2020) döneminde ticarete devam etmek
  3. 2020-2021 Gelecek Vergi döneminde de işlerine devam etme niyetinde olmak
  4. Coronavirus(Covid-19) nedeniyle işlerini kaybetmiş olmak

Ayrıca “Self Employed” ticari karınızın (Trading Profit) £50,000 pound’dan az olması ve toplam şahsi gelirinizin yarısından fazlası “Self Employed” çalışmalarınızdan elde ettiğiniz gelir olmalıdır.

Aşağıdaki iki durumdan en az birinin size uyması ile belirlenir.

  1. 2018-2019 dönemi ticari karınız veya partnership karınız £50,000 den az olmalı ve bu dönemdeki toplam şahsi gelirinizin yarısından fazlası bu Self Employed karından gelmelidir.
  2. 2016-2017, 2017-2018 ve 2018-2019 üç vergi döneminin ortalama ticari karı £50,000 pound’dan az olmalı ve bu üç dönemdeki ortalama şahsi gelirinizin yarısından fazlası bu “Self Employed” karından gelmelidir.

Üsteki şartları sağlayan tüm “Self Employed” Çalışanlar bu yardımdan yararlanabileceklerdir.

2019-2020 Yılı için Vergi Beyanı Yapmadım?

Eğer henüz 2018-2019 dönemi için vergi beyanı yapmadıysanız açıklanan yardım paketinde süre 23 Nisan 2020’ye kadar uzatılmıştır.

Başvurular Ne Zaman Başlayacak?

Ekonomik yardım paketi açıklandı, ama henüz yardımlar başlamadı. HMRC şu anda bir çalışma yapıyor ve ardından gerekli şartları sağlayan “Self Employed” olanlara iletişime geçip oline başvuruya yönlendireceklerdir.

Ne Kadar Nakit Yardımı Verilecektir?

Bir önceki vergi yıllında ki hesaplarından devlet vergisi düştükten sonrası kalan karlarının aylık ortalamasının %80 oranında veya maksimum 2,500 pound Nakit alabileceklerdir.

2018-2019 Vergi yılı için Örnek Hesaplama

31 Mart 2019 Vergi sonrası Kar £3,000 * %80 = £2,400 / 12 ay = £200 * 3 ay Toplam 600 pound nakit yardımı alabileceklerdir.
***Not: Üsteki hesap tamamen açıklanan paketten anlaşıldığı üzere BritishTurks.com editörleri tarafından yapılmıştır. HMRC tarafından ortalamanın nasıl hesaplanacağı konusunda bir formül henüz paylaşılmamıştır.

Veya üste belirtilen yardım tutarı £2,500’dan fazlaysa sadece £2,500 pound’a kadarını alabileceklerdir.

Nakit Yardımı Ne zaman Dağıtalacak?

Üç aylık süreci kapsaması planlanan ödemenin en erken Haziran 2020’de HMRC tarafından “Self Employed” çalışanların banka hesaplarına tek seferde ve toplu olarak yatırılacaktır.

 HMRC tarafından "Self Employed" çalışanların banka hesaplarına tek seferde ve toplu olarak yatırılacaktır.

Ne Kadar Süre için Yardım Alacağım?

Nakit Yardımı Mart, Nisan, Mayıs aylarını kapsamaktadır.

Ankara Antlaşmalılar Nakit Yardımı Alabilecekler midir?

Self Employed” olarak çalışmalarına devam eden Ankara Antlaşmalı Vize sahipleri Nisan 2019 vergi döneminde beyanda bulunmuş ve kayıtları var ise yardıma başvurabilirler.

Nisan 2019 sonrası Vize alanlar veya işlerini kuranlar malesef bu yardımı alamazlar.

BritishTurks.com olarak bir çok soru alıyoruz. Ankara Antlaşmalı vize sahipleri, işlerinin etkilendiğini ve ekonomik sıkıntıda oldukları konusunda bize mesaj gönderiyorlar.

Ankara Antlaşmalılar İçin Başka Yardım Seçeği Yok Mudur?

Tek seçenek “Universal Credit” olarak görülüyor ama bu yardım “Public Fund” kapsamında olduğu için Ankara Antlaşması vizesine aykırıdır. Vize uzatma başvurularında “Home Office” alınan bu yardımı “Public Funds” göstererek vizelere ret verme sebebi olacaktır.

Self Employed” çalışanlar için güncel gelişmeleri GOV.uk adresinden veya sitemizden takip edebilirsiniz.

İngiltere’de yaşayan yurttaşlarımız yakından ilgilendiren gelişmelerden haberdar olmak için sitemizi sürekli ziyaret edebilir, aynı zamanda sosyal medya hesaplarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
3 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

3 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470