X
ads120x600

Suyun İçinde Koronavirüs Olabilir mi?

Koronavirüs, gündemin ana maddesi. Söz konusu ölüm riski olunca her meseleyi unutup odaklanıyoruz zira korkuyoruz bu salgından.

Kafamızı meşgul eden bin bir soru varken huzurumuzu bulamıyoruz bir türlü. “Plastikte ne kadar yaşar?, Havadan koronavirüs bulaşır mı?” derken işin içine bir de su meselesi karıştı.

Aslından temiz suya erişimi olmayan yerlerde bir sürü insan sudan kaynaklı hastalıklardan zaten ölüyor ancak bu mesele koronavirüs kadar dikkat çekmiyor. Suya erişimi olmayan insanları öldüren hastalıklara sebep olan patojenler koronavirüsten daha az tehlikeli olduğu için değil, koronavirüs daha geniş bir grubu, hatta tüm dünyayı, herkesi birden etkilediği için.

Suda Koronavirüs olabilir mi

İngiltere’de büyük bir çoğunluk çeşme suyundan faydalanamıyor. Aslında çeşme suyu bir arıtım sürecinden geçtikten sonra evlerimize ulaşıyor ve bizler de bunun için ücret ödüyoruz ancak suyun güvenliğinden emin değiliz ki ayrıca gidip şişelenmiş su satın alıyoruz.

Her ne kadar su işlem gördükten sonra evlerimize gelse de içeriğinde içimini engelleyecek maddeler bulunabiliyor. Bunun yanı sıra kaynak sularında veya kuyu sularında da hala bir takım maddelerin bulunması mümkün.

Bu suları içmeye direncimiz ardındaki çekincemiz yukarıda bahsettiğim, hastalık yapıcı maddeler başka bir deyişle koronavirüs gibi patojenler. Ve bu günlerdeki en büyük korkumuz koronavirüs.

Genel anlamda suların hepsinde doğal olarak veya insan aktivitelerinden kaynaklı istenmeyen maddeler mevcut olabiliyor. Su içerisindeki kirleticiler, kimyasal kirleticiler (pesitisitler, toksin maddeler), fiziksel kirleticiler (sedimentler) ve biyolojik kirleticiler (bakteriler, virüsler) şeklinde farklı gruplandırılabilir. Bu kirleticilerin hepsi çeşme suyunda bulunacak diye bir şey yoktur.

Örneğin bir nehirde içerisinde bulunduğu bölgeden kaynaklı olarak sedimentler bulunabilir veya bir kaynak suyu tarımsal araziye yakınsa içerisinde tarımsal faaliyetlerden kaynaklı kimyasal kirliliğe rastlanabilir.
İçilecek sular konusunda bizleri en çok ilgilendiren husus, özellikle koronavirüs salgınından sonra suların hastalık yapıcı veya insan sağlığına olan etkisidir.

Örneğin koronavirüs salgınından beri çok iyi anladığımız üzere sulardaki biyolojik kirleticiler, virüsler, bakteriler gibi, insan sağlığını ciddi şekilde etkileyebiliyor.

Sudaki hastalık yapıcı mikroorganizmalar, koronavirüs misali, insan sağlığı için en tehlikeli kirleticiler arasında, kişilerde ölümcül hasara neden olabiliyorlar ve hatta kişileri öldürebiliyorlar.

Su içerisindeki virüsleri, bakterileri inaktif hale getirmenin yolu suları dezenfeksiyon işlemine maruz tutmak veya bu mikropları tutan gözenek büyüklüğündeki filtrelerden geçirmek olur.

İçinizin rahat olmasını istediğim bir nokta, su şebekelerden klorlanmadan geçmiyor, bu nedenle çeşme suyunda klor tadı var. Klorun yaptığı bileşikler koku yapıyor.

Belki de bu süreçte, doktorlar bile karşılaştıkları bu virüs karşısında afallamışken, çeşmeyle temas etmemek veya çeşmeyi mümkün mertebe dezenfekte tutmak lazım. En iyi tedbir de çeşmeden gelen suyu şimdilik içme amacıyla kullanmamak.

Ellerinizi yıkarken dezenfektan niteliği olan sabunlar kullanırsanız, içiniz iyice rahat eder.

Çeşme ile çok da temas etmeyebilirsiniz. Suların klorlu olması sizi koruyacak bir etmen ancak içiniz rahat etmiyorsa çeşmeyle bir kağıt havlu ile temas edin, sonra da bu havluyu diğer dışarıdan gelen atıklarla beraber bertaraf edin.

Ayrıca çeşmeyi yıkayabilir, dezenfekte edebilirsiniz. Salgın süresince kendinizi sıkı tedbirlerle korumanız çok önemli. Bu dönemde grip bile olmadıysak şimdiye kadar bu koronavirüs‘den kendimizi çok iyi korumuşuz demektir. Karantinada, evde kalmaya devam ederken hane içindeki tedbirleri de almaya devam edelim ki, koronavirüse açık kapı bırakmayalım. Bu güne kadar aldığımız salgın dersinin bize öğrettiği en önemli mesele bizi tedbir ve dikkatin çok iyi koruduğudur.

Bu nedenle su ile temas ederken de gerekeni yapın hatta bundan sonrasında vergisini de verdiğiniz arıtma için yerele baskı bile yapabilirsiniz ki size hak ettiğiniz gibi temiz, lezzetli, içilir su sağlasın.

Yine en sona bir özet geçeyim başlığın cevabı olsun, suyun içinde koronavirüs olabilir ancak su dezenfekte edildiyse bu virüs inaktiftir. Klor patojenleri gidermede kullanılan en yaygın maddedir ve şebeke suları klorsuz dağıtılmaz.

Ayrıca Uluslararası Su Örgütünün Covid-19‘un suyla ilişkisini anlatan ingilizce makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470