X
ads120x600

T.C. Londra Büyükelçiliği’nden Türk vatadanşları için yeni açıklama

Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği, Covid-19 salgını nedeniyle Birleşik Krallık’taki vatandaşlarımızın en çok sordukları sorulara cevap verdi.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği, Covid-19 salgını nedeniyle Birleşik Krallık’taki vatandaşlarımızın en çok sordukları sorulara cevap verdi.

Koronavirüs (Covid-19) Salgını Nedeniyle Birleşik Krallık’taki Vatandaşlarımızın En Çok Sordukları Sorulara Cevaplar

Soru: Türkiye’ye Birleşik Krallık’tan yolcu taşıyan uçuşlar ne zaman başlayacak?

Yanıt: COVID-19 salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında Türkiye’ye Birleşik Krallıktan yolcu taşıyan uçuşlar 17 Mart günü yapılan açıklamayla durdurulmuştur. Normal tarifeli uçuşların yeniden başlatılmasına veya geçici nedenlerle burada bulunup da ülkemize dönmek isteyenler için özel sefer konulmasına ilişkin bir karar alındığında duyurulacaktır.

Soru: Birleşik Krallık’taki vatandaşlarımızın yurda dönüşleri için özel uçuş düzenlemesi yapılacak mıdır?

Yanıt: Birleşik Krallık’ta öğrenci ve geçici turist statüsünde bulunan vatandaşlarımızdan Türkiye’ye dönmek isteyenler, 23-24 Mart, 17, 18, 21, 22 Nisan günlerinde düzenlenen özel izinli uçuşlarla, 14 gün karantinada kalmak şartıyla ülkeye dönmüşlerdir. Yeni bir düzenleme olduğu takdirde kamuoyuna duyurulacaktır. Büyükelçilik ile Londra ve Edinburg Başkonsolosluklarımızın sosyal medya hesaplarının takip edilmesi rica olunur.

Soru: Büyükelçilikten veya Başkonsolosluktan uçuş için özel izin alındığını duydum. Bu özel izni nasıl alabilirim?

Yanıt: Temsilciliklerimizin herhangi bir şekilde özel uçuş izni vermek gibi bir yetkisi yoktur.

Soru: Üçüncü ülkeler üzerinden Türkiye’ye dönmek mümkündür müdür?

Yanıt: COVID-19 salgını nedeniyle ülkeler tarafından alınan seyahat kısıtlamaları kısa sürede değişebilmektedir. Üçüncü ülkeler üzerinden Türkiye’ye dönüş konusunda ilgili havayoluyla temas edilebilir. Ülkemizin yurtdışından ülkeye girişleri durdurduğu gözönünde tutulmalıdır.

Soru: Türkiye’den ilaç ve benzeri kişisel kullanım eşyası nasıl getirilebilir?

Yanıt: Kargo uçuşlarına herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Belli başlı kargo firmalarından bu konuda ayrıntılı bilgi alınabilir.

Soru: Birleşik Krallık’a kısa süreli gelmiştim. Vize sürem bitiyor. Ne yapmalıyım?

Yanıt:Birleşik Krallık’a kısa süreli gelen ve salgın nedeniyle başlayan seyahat kısıtlamalarından ötürü ülkesine dönemeyenlerin vizelerinin süresininönce31 Mayıs 2020tarihine kadar uzatılması kararı alınmış, ardından bu süre31 Temmuz 2020tarihine kadar uzatılmıştır. Vize süresini31 Mayıs 2020’a kadar uzatmış olanların ilave bir işlem yapmalarına gerek yoktur; bu kişilerinsüreleri31 Temmuz’a kadar kendiliğinden uzatılmaktadır.

Daha önce uzatma işlemi yaptırmamış olanlar ise vize sürelerini31 Temmuz’a kadar uzatmak için Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığına istenilen bilgilerle başvurmalıdırlar. Aşağıdaki bağlantıda gerekli yönlendirme bulunmaktadır:

Soru: Birleşik Krallık’a turizm / iş görüşmesi amacıyla kısa süreliğine geldim. Hastalanmam halinde sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim?

Yanıt: Herhangi bir nedenle Birleşik Krallık’ta bulunan vatandaşlarımızın acil sağlık ihtiyaçları, Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Buna karşın sağlık kuruluşlarının acil servislerinin dışında kalan bölümlerinden alınacak sağlık hizmeti, farklı oranlarda ücrete tabi olabilmektedir. Türkiye ve Birleşik Krallık arasında sosyal güvenlik kurumlarının bu harcamaları karşılamalarına ilişkin bir anlaşma bulunmadığından, bu meblağın, şayet yurtdışı sağlık sigortası yapılmışsa ilgili sigorta şirketi tarafından, yoksa hastanın kendisi tarafından karşılanması gerekmektedir

Soru: Birleşik Krallık’ta öğrenci olarak bulunuyorum. Hastalanmam halinde sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim?

Yanıt: Öğrenci vizesiyle gelenlerin sağlık kuruluşlarından yararlanma hakkı salgın döneminde de devam etmektedir.

Soru: COVID-19’a yakalandığımı düşünüyorum ne yapmalıyım?

Yanıt: COVID-19 rahatsızlığı yaşayanlar için https://www.nhs.uk/conditions/coronavirus-covid-19/ bağlantısında NHS tarafında yönlendirme yapılmaktadır. Hayati tehlike varsa 999 telefon numarasından ambülans istenebilmektedir.

Tedavi amacıyla hastaneye kaldırılan vatandaşlarımızın yakınlarının Misyonlarımıza e-posta ile bilgi vermeleri ricaolunur.

Soru: Birleşik Krallık’a Ankara Anlaşması kapsamında iş kurmak üzere gelmiştim. Birleşik Krallık Hükümetinin salgından ötürü serbest çalışanlar için açıkladığı maddi desteklerden yararlanabilir miyim?

Yanıt:Birleşik Krallık Hükümeti, yıllık geliri 50.000 Sterlinin altındaki küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için bir destek paketi açıklamıştır. Sözkonusu paket çerçevesinde, işletme sahiplerine aylık gelirlerinin ortalama %80’ine kadar ve 2500 Sterlini geçmeyecek şekilde 3 ay süreyle ödeme yapılacaktır. Destek paketinden yararlanmaya ehil olma şartları arasında Birleşik Krallık vatandaşı olmak sayılmamış veya göçmenlik kanunlarına herhangi bir atıfta bulunulmamıştır.

Bahsekonu destek paketiyle ilgili ilave bilgilerehttps://www.gov.uk/guidance/claim-a-grant-through-the-coronavirus-covid-19-self-employment-income-support-schemeadresinden ulaşılabilmektedir.

Bu konuda hazırlanmış daha ayrıntılı bilgi notu da Web sitemizde yer almaktadır.

Soru: COVID-19’dan hastalanan yakınımızı kaybettik. Cenazemizin Türkiye’ye naklini nasıl gerçekleştirebiliriz?

Yanıt: Covid-19 nedeniyle İngiltere’de hayatını kaybeden vatandaşlarımızın cenazelerinin ülkemize nakli mümkündür. Cenaze nakline ilişkin işlemler bu konuda çalışan firmalar aracılığıyla yürütülmektedir. İhtiyaç halinde bu firmalara ilişkin bilgi Londra Başkonsolosluğumuzdan temin edilebilir. Firmanın takip ettiği sürecin sonunda işlem Başkonsolosluğumuzca tamamlanmakta ve cenaze ülkemize gönderilebilmektedir. Cenazeye eşlik için yolcu seyahati mümkün değildir.

Kaynak: http://london.emb.mfa.gov.tr/Mission/ShowAnnouncement/372118?fbclid=IwAR1vxX57jkCR_8sf7BnxCrb1UHhOdVeFWxR9lZbkIxzuTQQSOVoD2-iIrhM

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470