X
ads120x600

Tatile gitmeyi düşünenlere: İngiltere’de karantina uygulaması Temmuz ayında kaldırılabilir

İngiltere’ye giriş ve çıkışlarla ilgili kısıtlamaların çok yakında değişmesi öngörülüyor. Peki, şu anda yürürlükte olan kural ve kısıtlamalar neler?

Geçtiğimiz son birkaç aydan sonra hepimiz kesinlikle tatile ihtiyaç duyuyoruz. Bu tatil ister deniz kenarında olsun ister arka bahçemizde bir çadırda, çoğumuzun beklentisi dinlenmek ve ufak da olsa bir mekân değişikliği.

Yine de siz bu yaz için daha macera dolu planlar yapmış olabilirsiniz. İngiltere’de “destek balonu” uygulaması kapsamındaki durumlar haricinde gecelik konaklamalar yasaklanmış olsa da bu durum çok yakın zamanda değişebilir. Ağırlama sektörü, 4 Temmuz itibariyle hoteller, moteller ve kamp bölgelerinin açılması ile birlikte İngiltere’de tatilcilere izin çıkmasını umuyor. Yine Temmuz ayı içerisinde daha ileri bir tarihte Birleşik Krallık içerisinde daha uzak noktalara seyahat etmek mümkün olabilecek. Dünya genelinde de ülkelerin sınırlarını açmaya başlamasıyla birlikte, tatilciler için yurtdışı macera planları birkaç hafta önceki kadar imkânsız görünmüyor.

Şu günlerde bizleri ülke dışında tatil yapmaktan alıkoyan birçok kısıtlayıcı mekanizmayla karşı karşıyayız. Bu unsurlardan ilkini, yurtdışından dönen İngiliz vatandaşları da dahil olmak üzere, İngiltere’ye giriş yapan herkesin 14 gün boyunca kendilerini evlerinde tecrit etmelerini şart koşan mevcut karantina kısıtlamaları oluşturuyor.

Kısıtlamaların ortadan kalkması mümkün mü?

Muhafazakâr Milletvekili Sir Geoffrey Clifton-Brown’un ileri sürdüğü üzere, karantina önlemleri bu ayın sonuna kadar kaldırılabilir. Clifton-Brown, katılmış olduğu BBC’nin “Today” (Bugün) programında, karantina sürecinin 28 Haziran veya sonrasında rahatlatılmasının olasılık dahilinde olduğunu düşündüğünü belirtmişti. Bu söylemin karantina uygulamasının tamamen kaldırılmasına mı, yoksa kısıtlamaların yeniden düzenlenmesine mi işaret ettiğini ise zamanla göreceğiz.

19 Haziran’da yayınlanmış bir BBC haberine göre ise, İngiliz hükümetinin Temmuz ayı başlarında bazı ülkelerle seyahatlere ilişkin karantina kurallarını gevşetmeyi planladığı yer alıyor. Bu habere göre İngiltere, oluşturulan bir dizi “seyahat koridoru”nu 29 Haziran’da ilan etmeyi umuyor.

Örneğin, Portekiz ile sağlanan bir seyahat koridoru, iki ülke arasında seyahat eden kişilerin gidiş veya dönüşlerinde karantina zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

Şu anda İngiltere‘den kaçmak isteyenleri endişelendiren bir başka konu da İngiltere Dışişleri ve Milletler Topluluğu Ofisi’nin (FCO) yayınladığı “Yurt Dışı Seyahat Önerileri” (Foreign Travel Advice) ile ilgili. İngiliz hükümetinin yayınladığı bu rehberde yer alan tavsiyeler çelişki teşkil ediyor olsa da teknik olarak İngiltere’den giden yolcuların varışta karantina uygulamasına tabi olmadan İtalya gibi ülkelerine seyahat edebilmeleri mümkün. Bu çelişki şüphesiz ki yurtdışında tatil yapmak isteyen İngilizlerin kafasını karıştırıyor.

FCO’nun Yurt Dışı Seyahat Önerileri son zamanlarda revize edilmiş ve basitleştirilmiş olsa da, hala İngiliz vatandaşlarına zorunlu durumlar haricinde uluslararası seyahatlerden kaçınmalarını tavsiye ettiklerini, ve “bu tavsiyenin sürekli olarak yeniden gözden geçirildiğini” belirtiyor.

Peki yurtdışında tatil yapmak ne zaman mümkün olacak?

Sanırım şimdilik yalnızca hayal kurmaya devam edeceğiz.

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 1
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 1
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470