british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 21/10/2021

Tedarik zinciri kaosu ve işgücü eksikliği 2023’e kadar sürecek

Bir ankete göre finans patronları, şu anda İngiltere’deki işletmeler için önemli sorunlara neden olan işgücü yetersizliği ve arz kesintilerinin yarattığı “çifte sorunun” 2023’ün başlarına kadar kayda değer ölçüde azalmayacağını düşünüyor.

FTSE 100‘de  listelenen şirketlerin 18’i dahil olmak üzere finans direktörleri (CFO) arasında Deloitte’un üç ayda bir yaptığı anket, firmaların çoğunluğunun bu sorunlardan etkilendiğini saptadı.

CFO’ların çoğu son üç ayda işgücü sıkıntısı yaşarken dörtte üçü az, ciddi veya önemli ölçeklerde sorunlar bildirdi. Neredeyse aynı oranda (yüzde 73) CFO, bir yıllık süre içinde benzer seviyede zorluklar bekliyor.

10 CFO’dan neredeyse 6’sı (yüzde 59) işletmelerinin az, önemli veya ciddi tedarik zinciri kesintileri yaşadığını bildiriyor.

Ekonomi pandemiyi atlatırken arz kesintisi ve işgücü yetersizliği şirketlerin talebe yetişmekte zorluk yaşamasına neden oldu.

Yaklaşık 10 CFO’dan 4’ü (yüzde 41) kendi işletmelerinin ürün ve hizmetlerine yönelik talebin şimdiden pandemi öncesi seviyelere döndüğünü bildiriyor.

Tedarik zinciri kaosu ve işgücü eksikliği 2023’e kadar sürecek

Bununla birlikte diğerleri hem malzeme hem de işgücü yetersizliğini göz önüne alarak talebin düzeleceğine dair beklentilerini ileri bir tarihe erteledi. İkinci çeyrek sonunda CFO’ların yüzde 43’ü talebin 2022’de veya daha sonrasında pandemi öncesi seviyelere ulaşmasını beklerken şimdi bu oran yüzde 52’ye yaklaştı.

Deloitte’un kıdemli ortağı ve CEO’su Richard Houston; CFO’lar işgücü piyasasındaki sıkıntının ve tedarik zinciri aksaklıklarının yarattığı çifte sorunla mücadele ediyor. Fakat yeni pazarlara, ürünlere ve hizmetlere yatırım yapma ve büyüme konusunda güçlü bir iştahla kendilerinden emin kalmaya devam ediyorlar.

Pandeminin devam eden etkisinin yanı sıra iklim değişikliği kilit bir risk olarak sağlam bir şekilde kök salmaya devam ediyor. İşletmeler net sıfıra geçişe yoğunlaştıkça finans liderleri karbon salımlarını azaltmanın kurumsal stratejilerine tamamen dahil edilmesini sağlamanın yollarına odaklanıyor.

Geçen hafta açıklanan resmi veriler, ağustosta dolmayan 1,1 milyon ilanla birlikte iş açığının 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi.

Pandemi sırasında tüketici davranışındaki değişimlerin hızlanması, şu anda çalışmayan ama aktif olarak iş arayanların becerileriyle işletmelerin ihtiyaç duydukları arasında uyumsuzluk yarattı.

Çevrimiçi alışverişe geçiş depo ve lojistik çalışanlarına yönelik talebi artırırken şirketler sınırlı bir işgücü havuzu için rekabet ediyor. Bu arada yurtdışından gelen binlerce çalışan Brexit’in ardından Birleşik Krallık‘ı terk etti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular