british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 14/12/2021

Tüm yetişkinler yıl sonundan önce güçlendirici Covid-19 aşısı yaptırabilecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede artan Omicron varyantına ilişkin son gelişmeler ve güçlendirici Covid-19 aşıları hakkında açıklamalarda bulundu.

Omicron ile mücadelede “acil durum”la karşı karşıya olduklarının altını çizen Johnson, “Dostlarımızı ve sevdiklerimizi güvende tutmak için aşı koruma duvarımızı acilen güçlendirmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Johnson, artık iki doz aşının, ihtiyaç duyulan koruma seviyesini sağlamak için yeterli olmadığına işaret ederek, üçüncü doz güçlendirici aşıların, koruma seviyelerini destekleyeceğini belirtti.

Boris Johnson, “Omicron’un size zarar veremeyeceğini düşünme hatasına düşmeyin.” uyarısında bulundu.

Johnson, 18 yaş ve üstü tüm yetişkinlere, ikinci dozlarının üzerinden 3 ay geçmesi koşuluyla, bu hafta itibariyle yıl sonundan önce Kovid-19 güçlendirici aşılarının sunulacağını duyurdu.

Öte yandan, Johnson, güçlendirici aşıların tamamlanmasına odaklanılması için bazı tıbbi randevuların da ertelenebileceğini söyledi.

Johnson, 30 Kasım’da yaptığı açıklamada, Omicron varyantına karşı ocak ayının sonuna kadar tüm yetişkinlere üçüncü doz güçlendirici aşıları sağlamayı amaçladıklarını bildirmişti.

Tüm yetişkinler yıl sonundan önce güçlendirici Covid-19 aşısı yaptırabilecek-1

Takviye aşı için kuyruklar oluştu

Başbakan Boris Johnson’ın üçüncü doz takviye aşı programını hızlandırdıklarını açıklamasının ardından 100 bini aşkın kişinin randevu yapmak için Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin (NHS) internet sitesine girmek istemesi nedeniyle sistemin çöktüğü açıklandı.

Randevusuz aşı yapan bazı kliniklerde uzun kuyrukların oluştuğu görüldü.

Talep artışı nedeniyle NHS‘te hızlı antijen testlerinin kalmadığı belirtildi.

NHS, Pazartesi günü açıklama yaparak Omicron varyantıyla enfekte 10 kişinin hastanede tedavi gördüğünü, bunların çoğunun iki doz aşısını yaptırmış ve yaşları 18 ila 85 arasında değişen hastalar olduğunu kaydetti.

Hükümetin hafta sonu yaptığı değerlendirmeler sonucu aldığı son önlemleri Pazar akşamı televizyonda canlı yayınla kamuoyuna duyuran Başbakan Boris Johnson ise “Bir Omicron dalgasının gelmekte olduğundan kimse şüphe duymasın” dedi ve Omicron vakalarının 2-3 günde bir ikiye katlandığını söyledi.

Boris Johnson, Omicron varyantına karşı bu haftadan itibaren tüm yetişkinlere üçüncü doz aşı sunulacağını, ülke genelinde bu ay günde bir milyon kişiye aşı yapılmasını hedeflediklerini açıkladı.

İlk gözlemler ve araştırmalar üçüncü doz takviye aşının, Omicron’a karşı yüzde 75 oranında koruma sağladığını gösteriyor.

Hükümetin geçen hafta bugünden itibaren evden çalışma düzenine geri dönülmesini tavsiye etmiş; toplu taşıma ve kapalı kamusal mekanlarda maske zorunluluğu ve yeni seyahat kısıtlamaları getirmişti.

Lokantalar, barlar, oteller ve okullar halen belli önlemlere uymak koşuluyla açık. Ancak Sağlık Bakanı Javid bugün, okulların açık kalacağı konusunda garanti vermedi.

Birleşik Krallık‘ta Pazartesi günü tespit edilen 1576 yeni vaka ile toplam Omicron vaka sayısı 4713’e yükseldi.

Aşılama faaliyetlerini hızlandırmak için bazı sağlık hizmetlerinin öteleneceği de açıklandı.

Ülke genelindeki Covid-19 tehdit seviyesi en yükseğin bir altı olan dördüncü seviyeye çıkarıldı.

Yüksek bulaşım riski anlamına gelen bu seviye en son Mayıs ayında yürürlükteydi.

Cumartesi günü yani aşılamaya hız verildiğinin duyurulmasından sonraki ikinci gün, Birleşik Krallık genelinde yarım milyon kişiye güçlendirici aşıları yapıldı.

Şimdiye kadar sağlık sisteminin aşılamada ulaştığı en yüksek rakam 800 binler civarındaydı. Açılan yüzlerce yeni aşı merkezi ve eczanelerin de devreye girmesiyle bu sayının günde bir milyona çıkarılması umuluyor.

Başbakan Johnson, dünkü açıklamasında aşılamanın hızlandırılması için 42 askeri ekibin de sağlık ekiplerine yardım edeceğini, mobil ve geçici aşılama tesislerinin devreye alınacağını, kliniklerin çalışma saatlerinin uzatılacağını, binlerce gönüllü aşılama görevlisine eğitim verileceğini de duyurdu.

Yeni önlemler iktidardaki Muhafazakar Parti saflarında rahatsızlık yaratırken, Sağlık Bakanı Javid önlemlerin aşırı olduğu eleştirilerine karşılık, Omicron varyantının öncekilerden daha hafif olduğu anlaşılsa bile, erken harekete geçmenin hastanelerde yığılmalara ve ölümlerin artmasına engel olacağını söyledi.

Hükümet evden çalışmayı tavsiye ettiyse de şu ana kadar lokantalar, barlar ve kapalı mekanlardaki etkinlikleri zorunlu önlemler alınmak şartıyla yasaklamadı.

En Son Eklenenler