X
ads120x600

Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezinden sanal gezi imkanı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında müzelerin geçici bir süreliğine kapılarını kapatması üzerine Anadolu Üniversitesi (AÜ) Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi hayata geçirdiği 360 derece sanal gezi imkanıyla öğrenciler ve veliler için yeni öğrenme deneyimi sundu.

Rektörlükten yapılan yazılı açıklamada göre, Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitimin aksamadan yürütülmesi çalışmalarına katkı sunan Anadolu Üniversitesi, 360 derece sanal gezi platformuyla tarih ve özellikle İslam, bilim ve tarih derslerine önemli katkı sağlıyor.

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezinin tüm eser ve bilgileri sanal olarak evlere taşınıyor.

Kadim Türk-İslam medeniyetini oluşturan bilim, kültür ve sanat değerlerini tanıtmak ve yeniden hatırlatmak amacıyla oluşturulan ve Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi için hazırlanan sanal gezi, dinleyerek, okuyarak ve izleyerek öğrenme deneyimi sağlıyor.

Sanal gezide ziyaretçileri öncelikle Türk dünyasının ilk edebi metni olan Orhun Abideleri karşılıyor. Ziyaretçiler, Bilge Kağan, Tonyukuk ve Kültigin anıtlarında ne yazdığını Türkçe olarak okuyup bilgisayarlarına indirebiliyor.

Milli Mücadele’nin görselleştirildiği “Atatürk ve İstiklal Harbi Panoraması” bölümünde bu dönem görsel olarak sunuluyor. Müzenin meydanında Selçuklu, Osmanlı ve geleneksel Anadolu mimarisinden esinlenerek hazırlanan yapılar bulunuyor. Bu yapılar içinde Uluğ Bey’den Ali Kuşçu’ya, Cezeri’den Farabi’ye, Mimar Sinan’dan Mirim Çelebi’ye, Heysem’den Salih Zeki Bey’e kadar 40 Türk-İslam düşünürü animasyon ve materyal destekli olarak tanıtılırken, her bilim insanı için hazırlanan PDF ve videolarla zengin bir öğrenme ortamı sunuluyor.

Ayrıca, merkezin alt katında yer alan 16 Türk devleti rölyefleri ve Musiki Tarihi Salonu’nda Türk-İslam coğrafyasından 216 enstrüman görsel olarak tanıtılıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AÜ Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, üniversitelerin bulunduğu şehrin ve ülkenin topluma hizmet faaliyetlerini geliştiren kurumlar olduğunu vurguladı.

Bilimsel, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin oldukça önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çomaklı, “El Cezeri’yi, Uluğ Bey’i, Ali Kuşcu’yu, Farabi’yi, Itri’yi, Mimar Sinan’ı, İbn Sina’yı, Ömer el-Hayyam’ı bilen ve kendilerinden feyz alan nesiller yetiştirmek Anadolu Üniversitesinin topluma hizmete yönelik öncelikli çalışma alanlarından biridir.” ifadesini kullandı.

Koronavirüs kaç can aldı? Hangi ülkede kaç kişi koronavirüs nedeniyle öldü?

Koronavirüs nedir? Coronavirus belirtileri nelerdir? Koronavirüs tedavisi nasıl yapılır? Koronavirüs hakkında merak edilenler ve sıkça sorulan sorular

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470