british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 04/09/2021

Türk vatandaşlarının başlattığı imza kampanyası devam ediyor

İngiltere’de salgınına yönelik tedbirler kapsamında seyahat kısıtlamaları uygulanmaya devam ederken, Türkiye’nin 12 Mayıs’tan bu yana kırmızı listede bulunması Birleşik Krallık’ta yaşayan Türklerin, Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’ye tatil için gelen İngiliz vatandaşlarının tepkisini çekti.

Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarılması ve karantinasız seyahat için İngiltere’de yaşayan Gül Gökyokuş imza kampanyası başlatılan kampanya devam ediyor.

İngiltere’de başlatılan imza kampanyasında şimdiye kadar 46 bin’e yakın imza toplandı.

İngiltere medyasında, Türkiye’deki vaka sayısının İngiltere’den daha az olmasına rağmen İngiliz turistlerin karantinasız Türkiye’ye gitmesinin yasak olduğu ve bu nedenle İngiliz tatilcilerin tepki gösterdiği ifade edildi.

Parlamentoda görüşülecek

İmza sayısının 100 bine ulaşmasıyla Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarılması talebinin İngiliz parlamentosunda milletvekilleri arasında görüşülecek.

Türkiye neden kırmızı listede

The Times gazetesinin “Türkiye neden kırmızı listede” başlıklı haberinde, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) 8 Ağustos’tan bu yana otel karantinası uygulama zorunluluğu bulunmayan ülkeler listesinde yer aldığı belirtilerek, ABD’liler ve Rusların Türkiye’de karantinasız tatil yapabildiği ifade edildi. Haberde ayrıca, İngiltere yönetiminin seyahat kısıtlamalarıyla ilgili her 3 haftada bir güncelleme yaptığı ve bir sonraki kararın 16 Eylül’de alınacağı kaydedildi.

Türkiye, pozitif test oranı yüzde 5.1 olmasına rağmen kırmızı listede

Dünya Sağlık Örgütü‘nün (DSÖ) salgını kontrol altında tutmak için ülkelerin pozitif test oranlarını yüzde 5’in altında tutmaları gerektiği önerisine atıfta bulunularak, bu oran ne kadar yüksekse bir ülkenin kırmızı listede kalma ihtimalinin de o kadar yüksek olduğu belirtildi. En son 26 Ağustos’ta yapılan seyahat güncellemesinde Türkiye’nin pozitif test oranının yüzde 5.1 olmasına rağmen kırmızı listede kaldığı, İsviçre’de ise bu oranın yüzde 13 olmasına rağmen yeşil listede yer aldığı aktarıldı.

2 bin 285 sterlinlik zorunlu karantina

İngiltere’nin kırmızı seyahat listesinde, Meksika, Brezilya, Arjantin, Pakistan, Afganistan gibi Güney Afrika ve Güney Amerika ülkeleri çoğunlukta olmak üzere toplam 61 ülke bulunuyor. Bu ülkelerden İngiltere’ye dönen kişilerin 2 bin 285 sterlin ödeyerek 10 gün boyunca otel karantinasında kalmaları zorunlu tutuluyor.

Türkiye hakkındaki yeni karar ne zaman açıklanacak

Seyahat listelerindeki güncellemeler İngiltere Ulaştırma Bakanlığı tarafından 3 haftada bir yapılmaktadır. En son açıklama 27 Ağustos’ta yapılmış olup, gelecek açıklamanında muhtemel tarihininde 17 Eylül olması beklenmektedir.

Birleşik Krallığı yakından takip etmek ve anlık doğru bilgilere ulaşmak için websitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular