british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 02/03/2021

Türkiye’den İngiltere’ye gelişlerde dikkat edilmesi gerekenler

İngiltere’de hükümet Covid-19 tedbirleri kapsamında resmi sitesinden 15 Şubat 2021 tarihinde yayınladığı kılavuza göre Türkiye’den İngiltere’ye dönüşlerde uygulanacak adımları yayınladı.

İngiltere’ye gelişlerde mutlaka uygulamanız gereken listelenmiştir. Bu uygulamaları yerine getirmediğiniz takdirde uçuşunuza veya İngiltere’ye girişinize müsade edilmeyebilirsiniz.

Bu uygulamalar İngiliz vatandaşı olun olmayın belirli meslekler haricinde tüm kişiler tarafından uygulanması zorunlu tutulmuştur.

Negatif “PCR Test” Sonucu

Uçuşunuza 72 saat veya daha az bir süre kala özel olarak “PCR test”i yaptırmalısınız. Test sonucunuz negatif olmalıdır. Negatif test sonucu ibraz etmeyen kişiler uçuşlara kabul edilmeyecek olup, bunu gizlemeleri takdirde yüksek para cezası ve hapis cezalarıyla karşılaşabileceklerdir.

Covid-19 Test Kiti

Uçuşunuza 48 saat veya az bir süre kala İngiltere hükümetinin belirlediği websitesinden kişi başı 210 sterlin ödeyerek, İngiltere’de kalacağınız adrese her kişi için ayrı ayrı test kiti siparişi vermelisiniz.

Test Kiti siparişini verdikten sonra size verilecek “Referans” numarasını bir yere not ediniz. Yolcu Bilgilendirme Form doldurma esnasında bu numara tekrardan size sorulacaktır.

Resmi site haricinde başka sitelerden verilecek test kiti siparişleri kabul edilmeyecektir.

Uyarı Son zamanlarda çıkan sahte sipariş sitelerine dikkat ediniz.

Covid-19 test kiti resmi sipariş websitesi: https://quarantinehotels.ctmportal.co.uk/Quarantine/Home.aspx

Yolcu Bilgilendirme Formu

Uçuş saatinize 48 saat veya daha az bir süre kala resmi siteden “Yolcu Bilgilendirme” Formunu doldurmalısınız. Covid-19 Test Kiti siparişinden sonra size verilmiş olan referans numarasını forma girmeniz gerekmektedir.

Yolcu Bilgilendirme Formunu bu websitesinden doldurabilirsiniz: https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk

Ev Karantinası

Türkiye’den İngiltere’ye gelişlerde “Otel Karantinası” uygulanmamaktadır. Form’da yazdığınız adreste 10 gün boyunca konaklamak zorundasınız. Sipariş ettiğiniz Covid-19 Test Kitini karantinanızın 2. ve 8. günlerinde yapıp içinden çıkan kargo poşetine koyarak göndermelisiniz. Karantinanızın 5. gününde ücretini ödeyerek özel yaptıracağınız Covid-19 test sonucuna göre karantinadan çıkabilirsiniz.

5. günde yaptıracağınız özel testin ardından, Covid-19 negatif olduğundan emin olmanız için 8. günde test kitiyle tekrardan kendi kendinize test yapmalısınız.

Kaynaklar

  • https://www.gov.uk/coronavirus
  • https://www.gov.uk/guidance/how-to-quarantine-when-you-arrive-in-england
    Bu içeriği sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular