british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 06/04/2021

Türkiye’den İngiltere’ye gelişlerde “Otel Karantinası” Yok

Türkiye “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü”nün yaptığı bir paylaşım sonrasında büyük medyalara ait haber siteleri “Türkiye’den İngiltere’ye gideceklere otel karantinası şartı getirildi” başlıklı bir haberi teyit etmeden peş peşe paylaşarak büyük bir hataya sebep oldular.

Teyit edilmeden paylaşılan haberleri okuduğunuz zaman karmaşık, anlatım bozukluğu ile dolu olduğunu, bunun yanı sıra tüm sitelerde yayınlanan haberin tek bir kaynaktan çıktığı, noktası ve virgülüne kadar birebir aynı olduğu görülmektedir.

İngiltere resmi devlet sitesi gov.uk üzerinden ve diğer kaynaklardan BritishTurks editörleri tarafından yapılan araştırmalar, peşin sıra bir kaynaktan alıntılanarak paylaşılan haberin içeriği gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkarmıştır.

Öncelikle okuyucularımıza işin aslını bildirelim ardından da araştırılan kaynakları yazarak işi açıklığa kavuşturalım.

Nereden çıktı bu haber?

Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kendi websitesinden 5 Nisan 2021 tarihli “Ülkelere Giriş Tablosu” adı altında tüm ülkeler için bir güncelleme bildiri yayınlamıştır.

Yukarıda görüldüğü gibi resmi olarak yayınlanan bildiride “Birleşik Krallık” altında “Ülkeye girişten önce doldurulacak bir form aracılığı ile karantina oteli”  şeklinde hatalı çevirisi yapılan bir ifadeden dolayı burayı kaynak gösteren bir haber ajansı tarafından yapılan haberi birçok önde gelen haber sitesi araştırmadan ve bilgiyi teyit etmeden “kopyala-yapıştır” ile websitelerinde aynen yayınlamışlardır.

Haberi yayınlarken daha fazla tıklama almak içinde “İngiltere’den Türklere Otel Karantinası Şartı Getirildi” gibi alakasız başlıklarda atılması Türkiye’den İngiltere’ye yakın zamanda yolculuk yapacak kişileride telaşa sürüklemiştir. Bir kaynağın yazım hatasının nerelere kadar geldiğini ve insanlara telaşa koyduğu bu haberle görülmesi üzerine detaylarıyla konuyu tekrardan hazırladık.

İşin aslı nedir?

İngiltere’nin resmi e-devlet sitesi ve diğer tüm kaynaklardan araştırmalarımız sonucu “Türkiye için uygulanan mevcut kurallarda” herhangi değişiklik olmamıştır.

Gov.uk üzerinden yayınlanan “İngiltere’ye Girişler” kılavuzunda, Covid-19 vakalarının yüksek olduğu ülkelerin yer aldığı “Yasaklı Ülkeler Listesi” diğer ismiyle “Kırmızı Liste” ülkelerinde son 10 gün içinde bulunupta bu ülkeler üzerinden direkt veya aktarmalı olarak İngiltere’ye gelecek olan kişilerin ülkeye girişlerinden önce diğer kurallara ek “10 günlük Karantina Oteli” için rezervasyon yaptırmaları gerekecektir aksi takdirde ülkeleye girişlerine müsade edilmeyecektir.

Birleşik Krallık “Kırmızı Liste”de bulunan ülkeler

Örnek vermek gerekirse;

Son 10 gün içinde “Kırmızı Liste”de bulunan Katar’da bulunduysanız veya Türkiye’den Katar’a ardından da İngiltere’ye giriş yapacaksanız diğer kurallara ek olarak “Karantina Oteli” rezervasyonu yaptırmalısınız.

Sürekli güncellenen “Yasaklı ülkeler veya Kırmızı Liste” ülkelerini resmi e-devlet sitesinden burayı tıklayarak takip edebilirsiniz.

Türkiye “Kırmızı Liste” ülke listesinde YOK!

Öncelikle hatırlatmak isteriz ki her şey çok hızlı ve ansızın gelişebiliyor, bu haber hazırlandığı sırada Türkiye “Kırmızı Liste”deki ülkeler arasında bulunmamaktadır. Ama sürekli sitemizi veya İngiltere resmi e-devlet sitesini takip ederek güncel bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Türkiye “Kırmızı Liste” ülkeleri arasında bulunmamaktadır. Bu durumda Türkiye için mevcut geçerli olan kurallar aynen devam etmektedir. Yani haber sitelerin paylaştığı gibi Türkiye’den İngiltere’ye gelecekler için “Otel Karantinası Şartı” bulunmamaktadır.

Mevcut kurallar gereği Türkiye’den İngiltere’ye gelişlerde bildireceğiniz ev, otel, Airbnb veya yurt gibi adreslerde “10 gün boyunca” kendinizi izole etmek ve karantinada kalmak zorundasınız.

Birleşik Krallık “Kırmızı Liste”de bulunmayan ülkeler

Birleşik Krallık Büyük Elçiliği’de konuyu teyit etti.

Türkiye’den İngiltere’ye gelişlerde mevcut kurallar nelerdir?

Türkiye’den İngiltere’ye gelişlerde geçmişte açıklanan ve halen yürürlükte olan kurallar aynen devam etmektedir. Tekrar altını çizerek belirtiyoruz bu yazı hazırlandığı sırada “Zorunlu Otel Karantinası Şartı” kuralı bulunmamaktadır.

İngiltere’ye gelmeden önce halen uygulamada bulunan mevcut kurallar;

 1. PCR Testi

Uçuşunuzdan önceki 72 saat içinde yapılmış, sonucu negatif  olan “PCR Test” raporunu ibraz etmek zorundasınız.

 1. Covid-19 Test Kiti Siparişi

İngiltere yolcuğunuzdan önce İngiltere’de kalacağınız adrese ücretiniz kendiniz ödeyerek “Covid-19 Evde Test Kiti” sipariş etmek zorundasınız.

Unutmayınız siparişinizi verdikten sonra size verilecek “Order ID veya Reservation No”yu bir yere not alınız daha sonra form doldururken tekrardan yazmanız gerekecektir.

Sipariş edilen test kitlerini İngiltere’ye geldikten sonraki 2. ve 8. günde evinizde kendi kendinize uygulamanız ardından da içinden hazır çıkan gönderme zarfına koyarak sokaklarda bulunan size en yakın “Kırmızı Posta” kutularına atarak göndermelisiniz.

 1. Yolcu Bilgilendirme Formu

Uçuşunuzdan önceki 48 saat içinde İngiltere’nin resmi e-devlet sitesinden “Yolcu Bilgilendirme Formu”nu siz ve sizinle gelecek her bir kişi için ayrı ayrı doldurmalısınız.

Daha önceden vermiş olduğunuz “Covid-19 Test Kiti” sipariş numarasını formu doldururken istenilen yerde yazmanız gerekmektedir.

 1. Ev Karantinası

İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra konaklayacağınız adrese istediğiniz gibi gidebilirsiniz, şu anda bununla ilgili açıklanmış veya uygulamada olan herhangi bir kural bulunmamaktadır. Ama daha önceden bildirdiğiniz adreste “10 gün” boyunca kendinizi izole etmek zorundasınız.

Sıkça Sorulan Sorular

 • 5. günde Covid-19 testi yaptırırsam ve negatif çıkarsa karantinadan çıkabilir miyim?
  Evet çıkabilirsiniz. Ücretli olarak yaptıracağınız 5.gün Covid-19 testiniz negatif çıkarsa karantinadan çıkabilirsiniz.
 • 5. günde Covid-19 testim negatif çıktı 8.gün testimi yaptırmak zorundamıyım?
  Evet. 5.gün testiniz negatif çıksa dahil 8. Gün testinizi yaptırmak zorundasınız.
 • “Test Kiti” Siparişini verdim ama henüz elime ulaşmadı.
  Test kiti siparişi verdiğiniz adrese ulaşmadıysa öncelikle sipariş verdiğiniz firmayla tekrardan iletişime geçmelisiniz. İletişime geçtiniz ve bir sonuç alamadıysanız “119” telefon numarasından NHS’i arayarak durumunuzu anlatarak tekrardan test kiti isteyebilirsiniz.
Seyahat Duyuruları
İngiltere ve Türkiye arasındaki resmi makamlardan teyit edilmiş son gelişmeleri sitemizden takip ve sosyal medya hesaplarımızdan edebilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 06/04/2021 – 18:00

En Son Eklenenler
Popüler Sorular