british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 09/03/2021

Türkiye’ye başka ülke üzerinden nasıl gidilir?

Aralık ayında İngiltere’de daha bulaşıcı olduğu tespit edilen yeni bir koronavirüs varyantının ortaya çıkmasının ardından Türkiye, bu ülkeye özgü bir dizi kısıtlayıcı önlem uygulamaya başladı.

Nihai varış noktası Türkiye olan yolcuların İngiltere’den kalkan uçaklara alınmaması, uçaklara yalnızca transit yolcuların kabul edilmesi gibi bu önlem ve kurallar halen yürürlükte bulunuyor.

Türkiye’nin uyguladığı önlemler, İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’yı içeren Birleşik Krallık çıkışlı tüm yolcuları kapsıyor. Türkiye, Aralık ayının sonunda bir süre buradan yapılan tüm uçuşları durdurdu.

Birleşik Krallık’tan kalkan uçaklara nihai varış noktası Türkiye olan yolcular kabul edilmiyor. Bu uçuşlara yalnızca Türkiye haricindeki başka ülkeye devam edecek olan transit yolcular alınıyor.

Türkiye’nin uyguladığı kurallara göre, başka bir ülkeden gelen ancak son 10 gün içerisinde Birleşik Krallık’ta bulunmuş kişilerin, verecekleri adreste 14 gün karantinada kalması gerekiyor.

Türkiye, daha önce Birleşik Krallık’tan gelen yolculara yurtlarda karantina uygulamıştı. Ancak 12 Şubat’ta bu düzenleme değiştirilerek, karantinanın “belirtilen ikamet adresinde” yapılmasına başlandı.

Ayrıca, karantinanın 10’uncu gününde yapılacak PCR testi sonucu negatif çıkanların karantinasının sonlandırılmasına karar verildi. Şu anda halen bu uygulama yürürlükte.

Peki Türkiye’ye Nasıl Gidebilirsiniz?

Türkiye’ye gitmek için şu anda iki seçenek bulunmaktadır. Birinci güzergah üçüncü ülkeler üzerinden aktarmalı olarak gitmek, ikinci güzergah ise “İstanbul” aktarmalı yapılacak olan uçuşlar ile gitmek.

Hatırlatma: Türkiye’ye yapılacak olan uçuşlarda tüm herkesin, varış öncesi son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu ibraz etmesi gerekmektedir. Test sonucu ibraz etmeyen kişiler negatif test sonucu olmadan ülkeye kabul edilmeyecektir. 0-6 yaş arası çocuklar bu uygulamaya dahil değildir.

Üçüncü Ülkeler Üzerinden Aktarmalı Türkiye Uçuşu

Üçüncü ülkeler olarak belirtilen ülkeler arasında en popüler olanı “Ukrayna-Kiev” aktarmasıyla Türkiye’ye gitmek. Eğer İngiliz vatandaşlığınız yoksa Türk vatandaşları için en ideal yol “Kiev” üzerinden yapılacak aktarmadır.

Ukrayna, Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor ve ayrıca çipli kimlikler ile Ukrayna’ya vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Ukrayna üzerinden Türkiye’ye bir veya birkaç gece konaklamalı gidecekseniz dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri “Covid-19 Sağlık Sigortası” yaptırmanız gerekmektedir.  Birleşik Krallık “Green Zone (Yeşil Bölge)” ülkeleri arasında yer aldığı için “Covid-19 PCRT Testi’de” yaptırmanıza gerek yoktur. 

Ukrayna ile ilgili tüm bilgilendirmeleri buradan resmi websitesine ulaşarak bakabilirsiniz. Ayrıca resmi siteden “Covid-19 Sağlık Sigortası”da yaptırabilirsiniz.

Ukrayna’da konaklamadan bağlantılı uçuş ile direkt Türkiye’ye gidecekseniz son varış noktası Türkiye olacağı için uçuş saatinize 72 saat kala kadar “Covid-19 PCR Testi” yaptırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bağlantılı yapılacak olan aktarmalı uçuşa kabul edilmeyebilirsiniz.

İngiltere vatandaşlığınız varsa herhangi bir Avrupa Birliği üye ülkesinden veya İrlanda’nın başkenti Dublin’den aktarmalı olarak Türkiye’ye gidebilirsiniz.

Unutmayınız İngiltere’de 8 Mart Pazartesi günü itibariyle yeni uygulama yürürlüğe girdi. “Seyahat Formu” ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İngiliz vatandaşlığınız yoksa Ukrayna haricinde aktarmalı uçuşlar için tercih edilebilecek ülkeler

  • Avrupa Birliği Ülkeleri (Bazı AB ülkelerinde 12 saate kadar olan bağlantılı uçuşlarda vizesiz aktarma yapılabiliyor. Uçak biletinizi almadan önce hangi ülkeler olduğunu mutlaka kontrol ediniz. AB ülkeleri arasında en popüler olanı Almanya-Frankfurt ve Romanya-Bükreştir.)
  • Makedonya
  • Kosova
  • Arnavutluk
  • Sırbistan
  • Bosna-Hersek

Aktarma yapmayı düşündüğünüz ülkelerin Covid-19 uygulamalarını gov.uk adresinden veya ülkelerin resmi sitelerinden kontrol ederek uçuş planlamalarınızı yapmanızı tavsiye ederiz.

İstanbul aktarmalı başka ülkelere giden uçuşlar

Burada durum biraz farklılaşıyor ama en tercih edilebilir yolculuk bu seçenek görülmektedir. Havayolu firmaların “İstanbul” üzerinden aktarmalı gerçekleştirdikleri diğer ülkelere uçuşları oluyor.

Arnavutluğun başkenti “Tiran” ise en çok tercih edilenlerden uçuşlardan birisi oluyor. Pegasus veya THY’den “İstanbul” aktarmalı alacağınız varış noktası “Arnavutluk-Tiran” uçuşu ile direkt İstanbul’a varıyorsunuz ve diğer uçuşa devam etmeden pasaport kontrolünden çıkıp Türkiye’ye giriş yapabiliyorsunuz.

Bu yolun en güzel tarafı Arnavutluğun İngiltere’den “PCR Testi” zorunluğu bulundurmaması. Test zorunluluğu olmadığı için İstanbul uçuşuna kabul ediliyorsunuz. Unutmayın burada son gidiş noktanız Tiran. Bilet Check-in işlemlerinde ve uçağa binişlerde Tiran’a gideceğinizi beyan etmeniz gerekmektedir.

Açıkcası edindiğimiz tecrübelerde de havayolu görevlileri uçağa binenlerin birçoğunun Türk olmasından olayı havayolu görevlilerininde gidecek olanların Türkiye’ye gittiğini bildiğini düşünüyoruz.

İstanbul’da pasaport kontrolünde “PCR Testi” ibraz etmek zorundasınız.Eğer İstanbul’da beklemek istemiyorum derseniz, İngiltere’de testinizi yaptırarak uçağa binmenizi tavsiye ederiz. Ama Türkiye’deki testlerin Türk Lirası olarak ödenmesi daha hesaplı olduğu için İstanbul Havaalanı’nda da testinizi yaptırıp giriş yapabilirsiniz.

Unutmayınız İngiltere’de 8 Mart Pazartesi günü itibariyle yeni uygulama yürürlüğe girdi. “Seyahat Formu” ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Peki bagajınızı nasıl alabileceksiniz?

Sivil Havacılık yasaları gereği bir sonraki uçuşu devam etmeyecek yolcunun bağajlarıda yolcuya teslim edilmelidir. Pasaport kontrolünden önce veya sonrasında diğer uçuş hazırlığı yapılmadan Türkiye’ye varışta kullandığınız havayolu firmasının “Bagaj Teslim – Kayıp Bagaj” bürosuna veya yetkililere gidip uçuşa devam etmeyeceğinizi bağajınızı istediğiniz bildirmeniz gerekmektedir. Ortalama 1 veya 1.30 saat içinde size bagajınızı geri teslim ediyorlar.

Sakın telaşlanmayın eninde sonunda bagajınızı geri alabiliyorsunuz.

Özetleyecek olursak;

Son varış noktası “Arnavutluk-Tiran” olan İstanbul aktarmalı uçuş için bilet satın alınız. İstanbul’a inince Tiran uçuşuna devam etmeyiniz.

İstanbul Sabiha Gökçen aktarmalı Tiran Uçuşu

İstanbul Sabiha Gökçen aktarmalı Tiran Uçuşu

İngiltere’den ülke dışına çıkış düzenlemeleri neler?

İngiltere’de 8 Mart Pazartesi günü itibarıyla başlayan uygulama kapsamında, ülkeden çıkmak isteyen herkesin havaalanına gitmeden önce bir form doldurması ve bu formda seyahat nedenini belirtmesi gerekiyor.

Bu formun çıktısı alınabilir ya da cep telefonunda sorulması halinde gösterilmek üzere hazır tutulabilir.

İngiltere ayrıca, seyahat edeceklerin seyahat gerekçelerini kanıtlayan belgeleri de yanlarında taşımalarını istiyor.

Havaalanında rastgele kontroller yapılabileceği ve hem bu formu hem de gerekli belgeleri ibraz etmeyenlere cezai yaptırım uygulanacağı belirtiliyor.

İngiltere’de ülke çapında uygulanan kapanma döneminin 29 Mart’ta sona ermesi öngörülüyor. Ancak seyahatlerle ilgili bu düzenlemenin 29 Mart’tan sonra da süreceği ve ikinci bir karara kadar devam edeceği vurgulanıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, açılma dönemine ilişkin açıkladığı yol haritasında yurtdışı seyahatlerle ilgili tüm düzenlemelerin en erken 17 Mayıs’a kadar yürürlükte kalacağını duyurdu.

İngiltere’de tüm ülkelere uygulanan seyahat düzenlemelerinden muaf olan tek ülke İrlanda.

Türkiye’de karantina kaç gün?

Türkiye’ye varışta yurtdışından gelen tüm yolcuların doldurması gereken formda son 10 gün içerisinde kalınan ülkelerin yazılması isteniyor.

Kural olarak, Birleşik Krallık çıkışlı yolcuların başka ülke üzerinden gitseler bile 10 gün içerisinde bu ülkede olmaları halinde bunu belirtmeleri gerekiyor.

Türkiye’ye seyahatlerinden önceki 10 gün içerisinde Birleşik Krallık’ta bulunan yolcuların da hangi ülke üzerinden seyahat etmiş olursa olsunlar 14 gün ev karantinası yapma zorunluluğu bulunuyor.

İngiltere’den Türkiye’ye yapılacak uçuşlar için telegram üzerinden açtığımız “Aktarmalı Türkiye uçuşları bilgi paylaşım grubu” katılarak anlık bilgi paylaşımlarınıda takip edebilirsiniz. BritishTurks Instagram hesabını takip ederek son paylaşımın altına “Link İstiyorum” yazarak link talep edebilirsiniz.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular