british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 11/03/2021

Türkiye’ye gideceklere form şartı getirildi

Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararla, 15 Mart itibariyle yurtdışından Türkiye’ye seyahat edecek tüm yolcuların uçuşlarından önceki 72 saat içerisinde bakanlığın açmış olduğu resmi siteden “Türkiye Giriş Formunu” online olarak doldurmaları gerektiği duyuruldu.

Doldurulan bilgilerle otomatik olarak kişiye özel oluşturulan HES Kodu sayesinde yolcunun seyahati sırasında temas ettiği kişilerin Covid-19 hastası veya temaslısı olması durumunda yolcuya ulaşılabilecek. Bu nedenle verilen bilgilerin doğruluğu ve güncelliğinin önemli olduğu bildirilirken online formu doldurmayan yolcuların ülkeye kabul edilmeyeceği söylendi.

Hangi durumlarda formu doldurmalısınız?

Yurtdışından gelen Türk vatandaşları veya yabancı ülke vatandaşlarıda dahil Türkiye’ye giriş yapacak tüm yolcuların “Türkiye Giriş Formunu” uçuşlarından önceki 72 saat içerisinde resmi siteden doldurma zorunlulukları bulunmaktadır.

Aktarmalı yolcular doldurmalı mı?

Türkiye’ye üçüncü ülkeler üzerinden aktarma yaparak gelecek yolcular veya Türkiye’ye gitmek üzere üçüncü ülkelere bilet almış ve Türkiye’ye varınca bir sonraki uçuşa devam etmeyecek yolcularında “Türkiye Giriş Formunu” doldurmaları gerekmektedir.

Kısacası; Türkiye’de pasaport kontrolünden geçerek ülkeye giriş yapacaksanız Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanacak “Türkiye Giriş Formunu” 15 Mart’tan itibaren doldurmak zorundasınız.

Transit yolcuların doldurmasına gerek yok

Yurtdışından gelerek Türkiye üzerinden başka bir ülkeye bağlantılı uçuş ile dış hat transit devamı olan yolculardan online form istenmeyecek.

Formu nasıl dolduracaksınız?

Formu “Form seyahatten önceki son 72 saat içinde” doldurmalısınız. Form’a “Kişisel Bilgileriniz” ile birlikte karantina’da bulunacağınız adresinizi ve ülkede kalacağınız süre bilgilerinde doldurmanız gerekmektedir.

Form 4 adımdan oluşmakta ve tamamladığınızda bir e-mail ile bilgiler size tekrardan iletilmektedir.

Bu formu doldurup doldurmadığınız Türkiye sınırında kontrol edilebilir ve formu doldurmadığınız veya yanıltıcı beyanda bulunmanız durumunda adli ve idari yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’ye girmenize izin verilmeyebilir (Türk uyruklu değilseniz veya Türkiye’de oturum izniniz bulunmuyorsa)

Formu hangi siteden dolduracaksınız?

Türkiye Sağlık Bakanlığının açtığı resmi websitesine aşağıdaki adresten ulaşarak formu doldurabilirsiniz.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular