british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 19/10/2021

ULEZ gelecek hafta genişliyor

Otomobiller, motosikletler, kamyonetler ve diğer özel araçlar (3,5 tona kadar ve dahil) ve minibüslerin (5 tona kadar ve dahil) ya ULEZ emisyon standartlarını karşılaması ya da genişletilmiş sınırlar içinde sürerken günlük 12,50 pound ücret ödemesi gerekecektir.

Ultra Düşük Emisyon Bölgesi (ULEZ) ve Düşük Emisyon Bölgesi (LEZ) birbirinden ayrı çalışır. Her ikisi de, Londra genelinde artan egzoz emisyonlarıyla mücadele için hükümet stratejileridir. Esasen, LEZ, en kirletici ağır dizel araçları daha temiz olmaya teşvik etmek için çalışır. ULEZ gibi, LEZ de şehir genelinde emisyonları azaltmak ve şehir sakinlerinin yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için var. LEZ, Congestion Charge Zone ücretine ek olarak ödenir ve Noel Günü hariç yılın her günü, günde 24 saat çalışır. LEZ gece yarısından gece yarısına kadar çalışırken, ertesi gün 23:00 ile 01:00 arasında seyahat ediyorsanız, iki gün için ödeme yapmanız gerekir.

Herhangi bir yolculuğa çıkmadan önce, aracınızın ek ücretlerden etkilenip etkilenmediğini kontrol etmekte fayda var. Kamyonetiniz, kamyonunuz veya özel aracınız gerekli emisyon standartlarını karşılamıyorsa, sürüşün ne kadar uzun veya kısa olduğuna bakılmaksızın ödeme yapmanız gerekecektir. LEZ’den farklı olarak Ultra Düşük Emisyon Bölgesi, benzinli ve dizel yakıtlı araçlar için Euro 4 ve Euro 6 standartlarını karşılamayan tüm araçları etkiler. ULEZ planı, Nisan 2019’da Londra şehri ve çevresindeki bölgelerde uygulandı.

O zamandan beri, toksik NOx seviyeleri hızlı bir oranda azaldı ve sonuç olarak hava kalitesi iyileşiyor. Şu anda ULEZ, Congestion Charge ile aynı alanı kapsıyor. Ancak, LEZ gibi, ayrı çalışır ve kendi günlük ücretine tabidir. Gerekli Euro emisyon standartlarını karşılamayan araçlar, ULEZ bölgesi içinde seyahat ederken günlük 12,50 pound ücret ödemek zorunda kalacak.

“ULEZ” Ücretleri̇ni̇ Ki̇mler Ödemek Zorundadır?

Belirli emisyon standartlarını karşılamayan bir araç kullanıyorsanız, o aracı ULEZ içinde kullandığınız her gün için ödeme yapmanız gerekir. ULEZ standartları araç tipine ve yaşına göre değişir, ayrıntılar TfL web sitesinde bulunabilir ve ayrıca aracınızın ULEZ bölgesine giriş için ücretlendirilip ücretlendirilmeyeceğini kontrol etmek için araç kaydınızı da yapabilirsiniz.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular