british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 27/05/2022

“Uygun” mesafede para çekme hizmeti sunmayan bankalara ceza

Yasayla birlikte, ülkedeki mali hizmetleri denetleyen Financial Conduct Authority (FCA) kurumuna yetki verilecek ve müşterilerine “uygun” mesafede para çekme ve yatırma hizmeti sunmayan bankalar cezalandırılabilecek.

The Guardian gazetesinin haberine göre, bankaların ATM’ler gibi ücretsiz para çekme ve yatırma tesisleri sağlaması yeterli olacak ama “uygun” mesafenin ne kadarlık bir mesafe olduğu henüz doğrulanmadı.

Haberde, yeni yasanın sayısı giderek azalan banka şubelerini korumak için yeterli olmayacağı ve bankaların bunun yerine ücretsiz ATM’lere, Post Office şubelerine ve mobil banka noktalarına yönelebileceği belirtildi. 2015 yılından bu yana, ana caddelerde bulunan yaklaşık 5 bin banka şubesi kapatıldı. Tüketici grubu Which?’e göre, böylelikle ülkedeki banka şubesi ağı neredeyse yarı yarıya azalmış oldu.

Birleşik Krallık genelinde nakit sağlayan tesis sayısının giderek azalmasının, özellikle de online bankacılık konusunda zorlananları olmak üzere, milyonlarca insanı riske attığı düşünülüyor. Maliye Bakanlığı, yaklaşık 5,4 milyon insanın günlük olarak nakit kullandığını ve nakit paraya bel bağladığını açıkladı.

Hükümetin FCA’ya yetki verecek olması, herkese nakit erişiminin sağlanması için kampanya yürütenler tarafından memnuniyetle karşılandı. Bunun yanında, Lloyds Banking Group tarafından yapılan açıklamalarda, önceden duyurulan 60 şubenin ardından, 28 banka şubesinin daha kapatılacağı duyuruldu.

Bu doğrultuda 20 Lloyds Bank ve 8 Halifax şubesi daha kapatılacak ve böylelikle Lloyds Banking Group, 2022 yılında 88 banka şubesini kapatmış olacak. Bu konuda kampanya yürüten Access to Cash Review ve Cash Action Group’un başkanı Natalie Ceeney, hükümetin harekete geçmesinin memnun edici olduğunu söyleyerek, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Yasanın uygulamada nasıl işleyeceğini anlamak için istişare sürecinin tamamını görmeliyiz. Önemli olan nokta şu ki, son birkaç yılda bunun için çok fazla çaba harcandı ve her renkten partinin nakit erişiminin öneminin farkında olduğunu görmek çok memnun edici. Tüketiciler ve küçük işletmeler açısından en iyi sonucu elde etmek için hep birlikte çalışmamız oldukça önemli.”

En Son Eklenenler
Popüler Sorular