british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 05/07/2021

Yerli Girişim “WeWALK Akıllı Baston” Amazon’da Yarışıyor

Görme engelliler için Türk mühendisler tarafından geliştirilen, daha önce TIME tarafından yılın icatları arasında gösterilen WeWALK Akıllı Baston, Amazon tarafından en iyi 5 girişimden biri seçildi.

Amazon Yılın Teknoloji Girişimi” için halk oylamasında yarışan “WeWalk Akıllı Baston” sizlerin vereceği oy ile yılın girişimi olabilir.

Türkiye’den çıkan yerli teknoliji girişimini desteklemek için son tarih 7 Temmuz 2021.

Birincilik ödülü “Görme Engelliler” için tekrardan kullanılacak

WeWalk, vereceğiniz destekler ile “Amazon Yılın Teknoloji Girişimi’nde” halk oylamasından birinci olarak ayrılırsa 100 bin avro para ödülü ve bir çok amazon desteğini alarak, ürünün geliştirilmesinde ve görme engelli öğrencilerin akıllı baston ürününe kolay ulaştırılması için kullanacak.

Akıllı baston “WeWalk” nedir?

WeWalk, görme engelliler için özel olarak tasarlanmış dünyanın en akıllı bastonudur. 2018 yılında Thomas Edison’a ithafen verilen Edison Ödülleri’nde ‘Sağlık ve İyi Yaşam’ kategorisinde ‘Altın Ödül’e layık görüldü. Son olarak, Time dergisi tarafından ‘2019’un En İyi İcadı’ seçildi.
Vestel ve WeWALK mühendisleri tarafından birlikte geliştirilen akıllı baston, tamamen yerli olanaklarla Türkiye’de üretilmektedir.Microsoft ve dünyanın en iyi üniversitelerinden Imperial College London ile birlikte, RNIB, Chicago Lighthouse ve Lighthouse Guild gibi önde gelen görme engelli kuruluşlarıyla iş birlikleri yapmaktadırlar.

WeWalk’ın sağladığı avantajlar nelerdir?

Bastonu yoldaşı olan görme engelli insanlar için özel olarak hazırlanmış WeWalk’ın çalışma prensibi ise çok basit. Engel algılama, akıllı telefonlara bağlanma ve mobil uygulamalarla entegre çalışma özellikleriyle kullanıcılara büyük avantajlar sağlıyor:

Engel Algılama: Baş ve göğüs hizasındaki engelleri ultrasonik sensörler ile algılar. Sensörlerine takılan engelleri titreşim ile kullanıcıya bildirir.

Bluetooth ile Eşleşme: WeWalk uygulaması, akıllı telefonlara indirildikten sonra baston, Bluetooth ile telefona bağlanır. Konum açma/kapama gibi özellikler, bu ağ aracılığıyla akıllı baston üzerinden gerçekleştirilir.

Entegrasyon: Yazılım güncellemeleriyle WeWalk’a yeni özellikler kazandırılır. Google Haritalar ve Alexa ile entegre çalışarak, kullanıcılarına sesli komutlar verir.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular