british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 30/03/2022

Will Smith, Chris Rock’a attığı tokat hakkında konuşması için Birleşik Krallık Parlamentosu’na davet edildi

Will Smith, Oscar töreninde sahnede Chris Rock‘a vurmasının ardından Birleşik Krallık Parlamentosu’nda konuşma yapmaya davet edildi.

Muhafazakar Partili Parlamenter Dehenna Davison, olayı takiben pazartesi günü Smith’e yazarak Fresh Prince‘in yıldızının gelip parlamenterlere hitap etmesini istedi.

Bunun öncesinde İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Smith’in komedyen meslektaşına tokat atmasının yanlış olduğunu belirtmişti.

Bishop Auckland Parlamenteri Davison, Siyah Giyen Adamlar’ın (Men In Black) yıldızına yazdığı mektupta Smith’in, başkanlık ettiği Tek Yumrukluk Saldırılar Hakkında Partilerarası Parlamento Grubu’na seslenmesi söyledi.

Parlamenter, babasının tek bir yumruk darbesi aldıktan sonra öldüğü çocukluk deneyiminden de bahsetti:

“Rock’ın esprisinin hiç komik olmadığını düşünsem de sizin bulunduğunuz bu önemli platformu iyilik için değil, şiddete teşvik için kullanmanız karşısında büyük hayal kırıklığına uğradım”

“Ben de sevdiğim birini savunmak için güçlü bir istek duyuyorum. 13 yaşındayken babam kafasına aldığı tek bir darbeyle hayatını kaybetti. Hayatım altüst oldu ve beni siyasete atılmaya iten de bu olaydı”

Davison, partilerarası grubun “tek bir yumruğun öldürebileceği mesajını sağlamlaştırmak için” hayır kurumlarıyla çalıştığını söyledi.

“Bu yüzden sizi kampanyamızı tartışmak ve tek bir yumrukla sevdiklerini kaybedenlerin hikayelerini dinlemek için Tek Yumrukluk Saldırılar Hakkında Partilerarası Parlamento Grubu’nda konuşmaya çağırıyorum.”

Davison şöyle ekledi:

“Geçmişte yaptıklarımızı değiştiremeyiz ama geleceğimizi şekillendirebiliriz ve bulunduğumuz platformları iyilik için kullanmayı seçebiliriz. Lütfen tek yumrukluk saldırılar hakkında farkındalığı artırmaya, başkalarının benim ailemin ve çok daha fazla kişinin yaşadığı acıyı yaşamasını engellemeye yardımcı olmak için bana katılın”

2022 Oscar töreninde Rock, sahnede Smith’in eşi Jada Pinkett-Smith’in saçları kazınmış kafasıyla ilgili bir espri yapmıştı.

En İyi Belgesel Film Ödülü’nü sunmak için sahneye çıkan Rock, Pinkett-Smith’in “Jane’in Zaferi (G.I. Jane) 2’de” oynayacak gibi göründüğünü öne sürmüştü.

PinkettSmith saç kaybına yol açan alopesiden mustarip olduğunu açıkça belirten biri.

Rock’ın yorumunu takiben Smith, komedyenin karşısına dikilmek için sahneye koşup Rock’a tokat attı ve bu görüntüler tüm dünyaya yayıldı.

Britanyalı diğer siyasetçiler olaya dair farklı tutumlar sergiledi. North Dorset Parlamenteri Simon Hoare, pazartesi sabahı Smith’in yerinde olsa daha ileri gidip eşiyle ilgili şaka yaptığı için komedyene “yapıştıracağını” söyledi.

Parlamenter “Oscar törenindeki Will Smith hadisesine istinaden, umarım birileri eşimin sağlık durumu pahasına espri yapmanın yakışık alacağını düşünür de kalkıp ona bir tane yapıştırırım” dedi.

İşçi Partisi lideri Keir Starmer da belirsiz bir tavır takınarak “Aile üyelerine hakaret eden herkes, hepimizin epey duygusal bir yanını uyandırır…” dedi.

Fakat Holborn ve St. Pancras Parlamenteri Starmer “Çıkıp birine öyle vurmak yanlış…” diye de ekledi.

Oscar tarihine geçen tokadın ardındaki hastalık nedir?

Will Smith‘in Oscar töreninde komedyen Chris Rock’a attığı tokat, dünyanın dört bir yanından izleyiciyi hayrete düşürdü.

Görünen o ki sosyal medyada viral olan görüntüler daha uzun süre konuşulacak.

Smith’in bu hamlesinin altında ise eşi Jada Pinkett Smith‘in hastalığı nedeniyle saçlarının dökülmesi ve sonunda onları kazıtması yatıyor.

Jada Pinkett Smith

Zira komedyen, Jada’nın tarzını Demi Moore’un GI Jane’deki görüntüsüyle kıyaslamış ve Smith’in devam filminde oynayabileceğini söylemişti. 1997 yapımı savaş filminde Moore da özel harekat eğitimi alan bir kadın karaketeri canlandırmak için saçlarını kazıtmıştı.

Rock’ın esprisinin ardından sahneye yürüyerek komedyene tokat atan Smith, yerine döndükten sonra da sert sözler sarf etmiş ve “Eşimin adını ağzına alma bir daha” diye bağırmıştı.

Törene damgasını vuran ve hatta ödüllerin önüne geçen olay nedeniyle Jada’nın hastalığı merak edilmeye ve tartışılmaya başladı.

Alopesi areata nedir?

Kendisi de bir aktris olan Jada’ya 2018’de alopesi teşhisi konmuştu. Bu hastalık halk arasında saçkıran diye biliniyor.
Uzmanlara göre bu hastalık, bağışıklık sisteminin saç köklerine saldırması ve saç dökülmesine neden olmasıyla ortaya çıkıyor.

Alopesi saçların genellikle küçük, yuvarlak parçalar halinde dökülmesine sebebiyet veriyor. Ancak bazı vakalarda dökülme kafanın neredeyse tamamında görülebiliyor.

Uzmanlar hastalığın görüldüğü çoğu kişinin sağlıklı olduğunu ve başka belirtiler göstermediğini ifade ediyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular