british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 04/09/2021

Yarım milyon kişiye üçüncü doz aşı yapılacak

İngiltere’de bağışıklık sistemi çok zayıf olan yarım milyon kişiye üçüncü doz koronavirüs aşıları uygulanmasına karar verildi.

Sağlık yetkilileri, bu aşıların koruma süresini uzatmaya yönelik destek aşıları değil, ülke genelindeki savunmasız hastalara yönelik temel aşı planlarının bir parçası olduğunu açıkladı. The Guardian gazetesinin haberine göre, bağışıklığı çok zayıf olan 12 yaş ve üzerindeki kişilere, klinik uzmanlar tarafından belirlenen tarihlerde NHS tarafından üçüncü doz aşılar uygulanacak.

Üçüncü doz aşı uygulanacaklar arasında HIV ve kan kanseri gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklara sahip kişiler de bulunuyor. Bunun yanında, bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar kullanan kişiler de bu listede bulunuyor.

Sağlık Bakanı Sajid Javid, hükümetin yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı bağışıklık sistemi zayıf olan yarım milyon kişiye üçüncü doz aşı sunacağını belirtti.

Javid, bu kararın, hükümetin danışma organı olan Ortak Aşılama ve Bağışıklama Komitesi’nin (JCVI), lösemi, ilerlemiş HIV hastaları veya yakın zamanda organ nakli yapılan 12 yaşın üzerindeki kişiler için üçüncü doz aşıyı tavsiye etmesinin ardından alındığı bilgisini paylaştı.

Üçüncü dozun tercihen AstraZeneca değil, mRNA aşısı olması gerektiğini ifade eden İngiliz bakan, üçüncü dozun ‘pekiştirme dozu’ ile aynı olmadığını da sözlerine ekledi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular