british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 08/04/2022

İngiltere’de yeni vergi yılında faturalar, seyahat ve council tax ücretleri zamlandı

The Guardian gazetesinin haberine göre, ailelerin kafasını en çok meşgul eden şeyler artan enflasyon ve enerji fiyatları olsa da vergi sisteminde yapılan değişiklikler de bir hayli zorlayıcı olacak.

National Insurance” ödemeleri ve “council tax” ücretlerindeki (belediye vergisi) artışların yanında, gelir vergisindeki muafiyet sınırı da enflasyona göre düzenlenmeyip aynı bırakıldı.

Vergi ödemeden kazanılabilecek yıllık gelir miktarı 12 bin 570 sterlinde kalmış oldu ve böylelikle milyonlarca kişi daha kazançları için vergi ödemek durumunda kalacak.

Maaş artışı alan milyonlarca kişinin gelirleri muafiyet sınırının üzerine çıkacak ve bu sınırın üzerindeki tüm kazançlar için gelir vergisi ödemeye başlayacaklar.

The Guardian gazetesine göre, eğer işvereniniz enflasyon nedeniyle maaşınızı yükseltmişse bu paranın cebinizde kalacak kısmı beklediğinizden daha az olabilir.

Aegon firmasından Steven Cameron, konuyla ilgili şu örneği veriyor: “Geçen yıl 30 bin sterlin kazanan bir kişinin maaşı yüzde 4,8 oranındaki ülke ortalamasında artarsa bu kişi, gelecek yılda 693 sterlin daha fazla gelir vergisi ödeyecek.”

Birçok hane halkı enerji fiyatlarındaki artışlara odaklanmış olsa da su faturalarında da artış görülecek.

İngiltere’de son zamlar haneleri zorluyor

Water UK’e göre, İngiltere ve Galler genelindeki ortalama ücretler yüzde 1,7 oranında artış gösterdi. Böylelikle ortalama su faturası ücretlerinin 7 sterlin artarak 419 sterline ulaşacağı belirtiliyor.

Hayır kurumu National Energy Action’dan Jess Cook, hayat pahalılığındaki artış nedeniyle faturalarını ödeyemeyen kişi sayısının artmasını beklediklerini söylüyor.

Cook, insanların daha fazla borç içine girmemesi için ailelere destek verilmesi gerekeceğini ifade etti. The Guardian gazetesinin haberine göre, tüm su şirketleri, finansal açıdan zor durumda olan müşterilerine “sosyal tarifeler” uyguluyor ya da faturalarında indirim yapıyor.

WaterSure olarak bilinen yardımla da tıbbi ihtiyaçlar için fazla su kullananlara ve sosyal yardım alanlara su faturaları konusunda yardımcı olunduğu belirtiliyor. Ülke genelinde “council tax” ücretleri de artmış bulunuyor. “Band D” kategorisine giren evler için ortalama ücret yüzde 3,5 artarak yılda 1966 sterline yükseldi.

The Guardian gazetesindeki haberde, bunun geçen yıla göre ortalama olarak 68 sterlinlik bir artışa denk geldiği ifade ediliyor. İngiltere’de evleri “band A” ve “band D” arasındaki bir kategoride bulunan kişilere, bu ay “council tax” ücretleri için 150 sterlinlik bir yardım verilecek.

Bu yardımların geri ödenmesi gerekmeyecek. Bu para, ücreti “direct debit” yoluyla ödeyenlerin doğrudan banka hesabına yatırılacak. Ödemelerini başka şekilde yapanların ise talepte bulunması gerekecek. Bunların yanında, seyahat masrafları ve mektup pulu ücretleri de arttı.

Mektup gönderen insan sayısındaki uzun dönemli düşüş enflasyonla birleşince, pul fiyatları da arttı. “First class” (birinci sınıf) pul fiyatları 10p artarak 95p’ye, “second class” (ikinci sınıf) pul fiyatları ise 2p artarak 68p’ye çıktı.

The Guardian gazetesine göre, pandemi kısıtlamalarının ardından uzun mesafeli uçuşlar yapmayı ümit eden kişiler de vergi artışlarının etkisini hissedecek.

Birleşik Krallık’taki havaalanlarından yolcu uçuşlarına yönelik vergiler, uzun ekonomi uçuşlarında 2 sterlin, premium ekonomi ve daha yüksek sınıf uçuşlar içinse 5 sterlin artıyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular