british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 02/04/2022

Yükselen enerji fiyatları yüzünden milyonlarca hane “yakıt stresine” girdi

İngiltere’de elektrik ve gaz’ın tavan ücretin iki katından fazla yükselişi 22 milyon tüketici için doğal gaz ve elektrik faturalarında yaklaşık yılda 700 sterlin  artış anlamına geliyor.

Gelirinin en az yüzde 10’unu enerji faturalarını ödemeye ayıran hane halkı sayısının bu artışla 5 milyon haneye yükseleceği tahmin ediliyor. Bu durumdaki hane halkları “yakıt stresinin” temsilcileri olarak ifade ediliyor.

Öte yandan tavan fiyat oranının ekim ayında yeniden yükseltilmesi bekleniyor. Yaşam standartlarını araştıran düşünce kuruluşu The Resolution Foundation‘ın hesaplamalarına göre son artışla yakıt stresine girecek olan 5 milyon haneye ekim ayından itibaren 2 buçuk milyon hanenin daha eklenebileceği uyarısında bulunuyor.

Enerji faturalarına destek paketi

Hükümet yükselen enerji fiyatlarıyla ilgili olarak açıkladığı destek paketinde 2022-2023 yılları için 9,1 milyar sterlin ayırdığını açıkladı. Enerji Fatura İadesi adıyla açıklanan paketin üç ayağı bulunuyor.

  • Büyük Britanya’daki evsel elektrik tüketicilerinin enerji faturalarında 200 sterlin indirim uygulanacak. Bu indirimin geri ödemesi önümüzdeki 5 yıl içinde otomatik olarak faturalara yansıtılacak.
  • İngiltere’deki konut vergisinde A ve D bandı aralığındaki hane halklarına geri ödemesiz 150 sterlin verilecek.
  • İhtiyaç sahibi hane halklarının kullanımı için ayrılan 144 milyon sterlinlik ihtiyari fondan yetkili kurumlarca destek sağlanabilecek.

The Resolution Foundation enerji fiyatlarındaki son değişikliklerin bu destek paketlerine rağmen ülkedeki gelir dağılımına olumsuz etki yapacağına dikkat çekiyor. Kuruluşa göre en yoksul hane halkları enerji faturalarına bütçelerinden ayıracakları payın en zengin kesime göre en az ikiye katlanacağını belirtiyor.

Bu durumdan en olumsuz etkilenecek bölgenn ülkenin kuzey doğusu olması bekleniyor. Bu bölgede yakıt stresine girecek hane sayısının ekim ayından itibaren yüzde 41 artacağı hesaplanıyor.

Ekonomistlerden acil destek ve strateji çağrısı

Ekonomistler kış aylarının yaklaşmasıyla enerji harcamalarının belirgin şekilde artacağı sonbahardaki yükseliş öncesinde şimdiden acil destek çağrısında bulunuyor.

Bunun için ev yalıtımı konusunda açık ve uzun vadeli stratejiler, yenilenebilr enerji ve nükleer elektrik üretimi için yatırımların hızlandırılması ve enerji piyasalarında reforma gidilerek hane halklarının küresel enerji piyasasındaki dalgalanmalardan bağımsız olmasının önünn açılması isteniyor. The Resolution Foundation ayrıca enerji faturalarında iadeden öte sosyal yardım ödeneklerinin ykseltilmesinin daha etkin bir destek sağlayacağını savunuyor.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak geçtiğimiz hafta açıkladığı ilkbahar bütçesinde 1950’lerden bu yana yaşam standartlarının en fazla gerilediği yoksul kesime yeterince destek sunmadığı için yoğun şekilde eleştirilmişti.

İngiltere doğal gaz ve petrol ithalatında diğer Avrupa ülkeleri kadar Rusya’ya bağımslı olmamasına rağmen küresel piyasalardaki fiyat artışlarından doğrudan etkileniyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular