british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 08/09/2021

Zam oranı belli oldu! İngiltere’de “Ulusal Sağlık Sigortası’nda” vergi artışı ne zaman yapılacak?

İngiltere Başbakanı Borish Johnson, İngiltere parlementosunda yaptığı konuşmada pandemi döneminden olumsuz etkilenen ulusal sağlık hizmetini kurtarmak ve “bozulan” sosyal güvenlik sisteminde reform yapmak amacıyla çalışanlara ve şirketlere yönelik vergi artışına gidileceğini açıkladı.

Buna göre Ulusal Sigorta (NI) vergisi Nisan 2022’den itibaren yüzde 1.25 oranında artırılacak. Bu artışla Muhafazakar Parti’nin vergi artışı yapılmayacağı taahhüdü de bozuldu.

Söz konusu artışla hükümetinin Ulusal Sağlık Hizmetine (NHS) daha fazla para yatıracağını söyleyen Boris Johnson, ülkedeki uzun vadeli sosyal bakım sorunlarının da çözüleceğini ifade etti.

Boris Johnson, bugün açıkladığı sosyal bakım reformu planındaki artış maliyetlerinin bireyler ve işletmeler arasında bölüneceğini ve daha fazla kazananların daha fazla ödeyeceğini dile getirdi.

Boris Johnson’ın açıkladığı sosyal bakım reformu planının parlamento tarafından da onaylanması gerekiyor.

Yeni katkı oranıyla hükümetin her yıl 12 milyar sterlinden fazla para toplaması planlanıyor.

Başbakanlığının 3. yılındaki Johnson’un bu kararının kendi çalışma arkadaşlarının da tepkisini alabileceği belirtiliyor. Bazı yetkililer ulusal sigortanın emekliler tarafından ödenmediğini ve vergi yükünün genç nüfus ve düşük gelirlilere kalacağı uyarısını yapmıştı.

57 yaşındaki Johnson ilk Başbakan olduğu dönemdeki konuşmasında sosyal güvenlik sistemindeki krizi düzeltme taahhüdünde bulunmuştu.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular