british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 23/03/2023

İngiltere’de göçmenleri Ruanda’ya gönderme planı yeniden uygulamaya girebilir

Sky News’in hükümet kaynaklarından edindiği bilgiye göre, özellikle Manş denizini geçerek ülkeye gelen düzensiz göçmen sayısındaki artış nedeniyle bu planın yeniden yürürlüğe girmesi hedefleniyor.

Yaza kadar planı hayata geçirmek isteyen İngiltere’de İçişleri Bakanı Suella Braverman, Ruanda Dışişleri Bakanı Vincent Biruta ile daha önce yapılan Göç ve Ekonomik Kalkınma İşbirliği Mutabakat Zaptını genişletme kararı aldı. İçişleri Bakanlığından konuyla ilgili yapılan açıklamada, iki ülkenin küresel göç krizinin çözümü için çaba sarf etmeye devam edeceği belirtildi.

İmzalanan mutabakat zaptına göre Ruanda’ya sınır dışı edilen kişilerin yeni hayatlarını kurmaları noktasında destekleneceği belirtilen açıklamada Biruta’nın ülkesinin İngiltere’den binlerce düzensiz göçmeni almaya hazır olduğunu yinelediği ifade edildi.

Açıklamada Braverman, “İnsanların Manş denizini geçerek canlarını tehlikeye attığını görmek istemiyoruz” ifadesine yer verildi. Braverman, Ruanda’nın hızlı büyüyen, güvenli bir ekonomi olduğunu da kaydetti.

Biruta da açıklamasında küresel göç kriziyle mücadele için acil ve yenilikçi bir çözüm bulunması gerektiğini savunarak, “Bu nedenlerle, bu krizi çözme kararlılığımızı paylaşan İngiltere ile çığır açan ortaklığımıza olan bağlılığımızı bir kez daha yenilemekten memnuniyet duyuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular