british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 24/01/2023

İngiltere’de kızıl sincapları kurtarmak için rakip sincapların sayısı azaltılacak

İngiltere’nin kızıl sincaplarını yok olmaktan kurtarmak için hükümet tarafından desteklenen eylem planı, rakip boz sincapların sayılarının azaltılmasını da içeriyor.

Son 150 yılda, çok sevilen kızıl sincapların popülasyonu o kadar hızla azaldı ki tür, ulusal çapta tehlike altında olarak sınıflandırıldı.

Gönüllüler, koruma örgütleri ve devlet kurumları, yasalarla korunan kızıl sincap popülasyonlarını korumak, güçlendirmek ve yaşam alanlarını genişletmek için güçlerini birleştirmeyi planlıyor.

Rakipleri boz sincaplar, türün İngiltere’de hayatta kalmasına yönelik en büyük tehdit.

Kuzey Amerika’dan 1876’da getirilen boz sincaplar daha büyük ve daha saldırgan. Boz sincaplar, yiyecek ve yaşam alanı rekabetinde kızıl sincapların önüne geçiyorlar ve kızıllar için neredeyse her zaman ölümcül olan sincap çiçeği virüsü taşıyorlar.

Woodland Vakfı’na göre Birleşik Krallık’taki kızıl sincapların popülasyonu yaklaşık 3,5 milyondan 120 bin ila 160 bine düştü. İngiltere’de sayılarının 15 bine kadar düştüğü tahmin ediliyor.

The Wildlife Vakıfları, türün 10 yıl içinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini söylüyor.

2028’e kadar sürecek olan 5 yıllık eylem planı, “insancıl boz sincap yönetiminin” teşvik edilmesini de içeriyor.

Plan taslağında, boz sincapların ayıklanması eğitimi ve “yüksek etik ve etkililik standartlarını teşvik eden akreditasyon” için destek sağlanacağı belirtiliyor.

Ancak ölümcül olmayan kontroller de uygulanabilir. Belgeye göre, “Boz sincap yönetimi için yeni, uygun maliyetli ve alternatif ve tamamlayıcı yöntemler, mevcut ve mümkün oldukları benimsenecek ve teşvik edilecek”.

Plan, 43 koruma ve ormancılık kuruluşu, devlet kurumu ve şirketten oluşan Birleşik Krallık çapında bir ortaklık olan Birleşik Krallık Sincap Birliği tarafından hazırlandı.

Birleşik Krallık Sincap Birliği direktörü Kay Haw, The Independent’a şu açıklamayı yaptı:

Şu anda boz sincap yönetimi için kullanılan ölümcül yöntemler, insancıl diye sınıflandırılıyor çünkü hızlılar. Zehirleme ya da boğma gibi insanlık dışı sınıflandırılan hiçbir yöntemin kullanılmasına izin verilmiyor.

Boz sincap yönetimi, kızıl sincap popülasyonunun ve genç, geniş yapraklı ağaçların korunması için gerekli.

Grup, 2030’a kadar kullanıma sunulmasını umdukları bir doğum kontrol hapı geliştiriyor.

Haw,  “Kızıl sincaplar İngiltere’nin doğal mirasının önemli bir parçası. İnsan eylemleri bu çok sevilen memelileri tehlikeye atarken, kaderlerini tersine çevirebilecek olan da yine insan eylemleri” dedi.

Kızıl Sincapları Hayatta Tutma Vakfı Başkanı Lord Kinnoull ise şu ifadeleri kullandı:

İngiltere’de üzülerek tanık olduğumuz biyoçeşitlilik kaybını durdurmalıyız.

Kızıl sincaplar insanların yaşamlarına neşe katmanın yanı sıra orman alanı ekosistemlerimizin ayrılmaz bir parçası ve ormanlarımızın doğal yenilenmesini destekliyorlar.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular