british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 08/09/2021

Londra, küresel finansal sistemdeki rolünü kaybedebilir

İngiliz finans sektörünün lobi kuruluşu CityUK İngiltere’nin finans merkezi olma konumunu sisteminin şimdiden özellikle Asya bölgesine kaybetmeye başladığına dair işaretler olduğunu bildirdi.

Açıklamada ülkenin sınır ötesi bankacılıkta küresel payının 2010’da yüzde 17,8 iken geçen sene yüzde 15.2’ye düştüğü, hedge fon varlıklarındaki payının 2010’daki yüzde 20.7’den yüzde 14’e düştüğü belirtildi.

Lobi kuruluşunun son yayımlanan raporunda Londra’nın finansal teknoloji, data, risk yönetimi, çevresel ve sosyal meseleler gibi çeşitli alanlarda avantajlı konuma gelebileceği ifade edildi. Finans sektörünün bu alanlarda ilerlemesi için kalifiye elemanlara vize kolaylığı, bankalar için vergi indirimleri gibi bir takım düzenlemeler yapılması gerektiği vurgulandı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından İngiliz yetkililerin çabalarına rağmen sektörün iyileştirilmesi konusunda çok fazla ilerleme sağlanamadı. İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak Temmuz ayında yaptığı açıklamada artık daha farklı adımlar atma özgürlüğüne sahip olduklarını, gelişmekte olan piyasalarla ilişkilerini derinleştirebileceklerini söylemişti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular