british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 03/03/2021

Pandemi’den etkilenenlere verilecek yeni yardım paketi neleri kapsıyor?

Maliye Bakanı Rishi Sunak, İngiltere’de ikinci karantina döneminden sonra etkilenen kişiler ve iş yerleri için yeni yardım paketini bütçe konuşmasında duyurdu.

Açıklanan destek ve hibe paketleri;

Maaş Desteği Uzatıldı

Nisan ayında bitecek olan devletin firmalara yaptığı maaş desteği (Furlough Schme) Eylül ayına kadar uzatıldı. Zorunlu izne çıkarılan kişiler herhangi bir değişiklik olmadan kayıtlı olarak bulundukları şirketlerden maaşlarının yüzde 80’nini almaya devam edebilecekler.

Bu oran, Temmuz ayında %70‘e düşürülecek ve her bir çalışan için en fazla 2 bin 187.50 sterline kadar ödeme talep edilebilecek.

Ağustos ve Eylül aylarında, bu ödeme çalışanların normal ücretlerinin %60’ına kadar düşecek ve her bir çalışan  icin bin 875 sterline kadar ödeme talep edilebilecek.

1 Mayıs 2021 ve sonrasında başlayan dönemler için, 20 Mart 2020 ile 2 Mart 2021 arasında HMRÇ’ye PAYE Gerçek Zamanlı Bilgi göndermiş olmanız koşuluyla, 2 Mart 2021 tarihinde istihdam edilmiş çalışanlar için talepte bulunulabilecek.

Serbest Meslek Sahipleri

Serbest Meslek sahiplerine  (Self Employed) 4. ve 5. ödemeler olmak üzere iki (SEISS Grant) hibe destek ödemesi daha yapılacaktır.

Yıllık cirolarında yüzde 30 oranına kadar düşüş yaşayan kişiler için karlarının yüzde 80’ni oranında 7 bin 500 sterlini geçmeyecek şekilde ödeme yapılacak. Yıllık ciroları yüzde 30’dan fazla düşen kişiler için ise 2 bin 850 sterlin ile sınırlanmış olacak ve karlarının yüzde 30’una kadar ödeme alabileceklerdir.

İngiltere genelinde yaklaşık 600 bin kayıtlı serbest meslek çalışanı bu yardımlardan yararlanabilecek. 2019-2020 mali yılı vergi beyannamelerini tamamlayanlar, beyannamelerini 2 Mart 2021 gece yarısına kadar vermeleri koşuluyla, bu yeni ödemelere hak kazanacaklar.

Asgari Saatlik Çalışma Ücreti Yükseldi

İngiltere‘de asgari saatlik çalışma ücreti Nisan ayından itibaren 8,91 sterline çıkartılacak.

İşletme ve Mağazalara Verilecek Destek Paketleri

Karantinadan dolayı kapatılan otel, konaklama ve eğlence temalı işletmelerin yüzde 5 olan vergi ödemeleri eylül ayına kadar uzatıldı.

Uzun süredir kapalı kalan cafe, restaurant, mağaza ve diğer işletmeler için 5 milyon sterlinlik hibe desteği sağlanacak.

Nisan ayında açılması zorunlu olmayan işletmeler için işletme basına 6 bin sterlin ek ödeme yapılacak. Spor Salonları, Kişisel Bakım Salonları, Eğlence Temalı işletmeler ve Konaklama işletmeleri için de 18 bin sterline kadar hibe desteği sağlanacak.

Vergi İndirimleri Uzatıldı

İşletme vergisi olarak adlandırılan “Business Rates” ödemeleri 3 ay daha ertelendi.

Gelir Vergisi Ödemeleri Değişmeyecek

Gelir vergisi, sigorta ödemeleri ve kdv  kayıt oranları aynı kalacak. Düşük oranlı gelir vergisi mükelleflerinin 12 bin 570 sterlin ve yüksek oranlı gelir vergisi mükelleflerinin 50 bin 570 sterlinlik vergiden muaf tutuldukları miktarlar 2026 yılına kadar aynı kalacak.

İşletmelerin vergi kaydı(VAT) alt limiti 2024 yılına kadar 85 bin sterlin olarak kalacak.

Kurumlar Vergisi Artırıldı

Şirketlerin karları üzerinden alınan kurumlar vergisi, Nisan 2023’ten itibaren yüzde 19’dan yüzde 25’e yükseltilecek. Yıllık karı 50 bin sterlin’den az olan yaklaşık 1 milyon 500 bin küçük işletme için vergi oranı yüzde 19’da kalmaya devam edecek.

Ev Satın Alımlarında Depozito Miktarı Düşürüldü

Mortgage ile yeni ev alacaklar veya ikinci evini alacaklar için 600 bin sterline kadar yapılacak mortgage başvurularında minimum depozito bedeli yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürüldü. Hükümet tarafından bankalara yüzde 95 mortgage garantisi verilecek.

Ev Satın Alımlarında Ödenen Damga Vergisi Uzatıldı

İngiltere ve Kuzey İrlanda’da konut alımlarında devlete ödenen damga vergisi (stamp duty) muafiyeti 30 Haziran’a kadar uzatıldı

“Üniversal Credit” Yardımı Uzatıldı

Devletten yardım desteği alan kişilere yapılan haftalık 20 sterlinlik artış 6 ay süreyle daha uzatıldı.

Kültür-Sanat ve Spor Destek Paketi

Müzeler ve galeriler dahil İngiltere’deki sanat mekanlarının yeniden açılmasına yardımcı olmak için yaklaşık 400 milyon sterlin hibe desteği verilecek.

Profesyonel sporlar için 300 milyon sterlinlik ve futbol için 25 milyon sterlinlik kurtarma paketi sağlanacak.

İngiltere’de 2022 yılında yapılacak “Avrupa Kadınlar Futbol Turnuvası” organizasyonu için 1,2 milyon sterlin organizsyonu destekleme paketi verilecek.

Akaryakıt, Alkol ve Tekel Vergi Artırımları

Akaryakıt ve alkol’e vergi artırımları iptal edilecek. Tütün ve Tütün ürünlerine yapılacak olan vergi artırımı enfelasyon oranian bağlı olarak yüzde 2 ile artırılacak.

Temaşsız Ödeme Limiti Arttırıldı

Kredi Kartları ile yapılan temaşsız ödeme limiti 45 sterlin’den 100 sterline çıkartıldı.

Stajyer Destek Paketi

Stajyer destekleme paketi kapsamında işyerlerine verilecek olan destek miktarı 3 bin sterline yükseltilecek ve stajyer destekleme paketine toplamda 126 milyon sterlin ayrılacak.

Çovid-19 Aşısı Destekleme Paketi

Birleşik Krallık’ta aşı uygulamalarını desteklemek için 1,65 milyar sterlin ve İngiltere’nin asi testi kapasitesini artırmak içinde 50 milyon sterlin destek ödemeleri yapılacak.

Yetenekli Eleman İçin Yeni Vize Planı

Yeni işletmeler ve büyümeye devam eden işletmeler için gerekli olan yetenekli kişiler için yeni vize planı uygulanacak.

 

Destek Paketi:   İngiltere Maliye Bakanı tarafından açıklnan paketlere ilişikin detaylar daha sonra duyurulacaktır.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular