british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 24/09/2021

Prostat kanserinde yeni umut; ölüm riski yarıya inebilecek

Daily Mail gazetesinin haberinde, Birleşik Krallık genelinde her yıl yaklaşık 10 bin erkeğin agresif seyirli prostat kanserine yakalandığı ve bunun normalde hormon tedavisi ve radyoterapiyle tedavi edildiği belirtiliyor.

Yeni araştırma, bu tedavilere ek olarak abiraterone adlı bir ilaç almanın, prostat kanserinden ölüm riskini altı yıl içinde yarıya indirebileceğini gösteriyor.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, günlük olarak alınan bu pahalı ilacın özel kullanım halinde maliyeti bir yılda 35 bin 500 sterline denk geliyor. NHS’in bu ilaç için ne kadar ödediği ise bilinmiyor.

Abiraterone adlı ilacın prostat kanseri ilerlemiş olan erkeklerde kullanımı ocak ayında reddedilmişti.

İlaçları onaylayan kurum olan National Institute for Health and Care Exellence, ilacın uygun maliyetli olmadığına ve hastalara rutin olarak sunulmamasına karar vermişti.

Buna rağmen, Britanya önderliğinde prostate kanseri yayılmamış farklı bir grup erkek üzerinde yeni olarak yapılan bir araştırma, abiraterone adlı ilacın iki yıl boyunca alınması halinde hayatta kalma şansını çok yüksek oranda arttırdığını gösteriyor.

Uzmanlar, araştırmadan elde edilen veriler sonrasında ilacın yakın zamanda NHS tarafından sunulmasını ümit ediyor.

Araştırmacılar, yapılan araştırma kapsamında hormon tedavisi alan 988 erkeği takip etti ve bunların çoğu aynı zamanda radyoterapi de alıyordu. Bunlar, normal olarak uygulanan tedavi yöntemleri.

Bu kişiler, normal olarak uygulanan tedavi yöntemlerinin yanında ek olarak abiraterone adlı ilacı da kullanan 986 kişiyle karşılaştırıldı.

Altı yıl sonrasında, abiraterone adlı ilaç da dahil olmak üzere birleştirilmiş tedavi uygulanan kişilerin ölme ihtimalinin, sadece normal tedavileri alanlara kıyasla yüzde 51 oranında daha az olduğu görüldü.

Yapılan çalışmanın yardımcı yazarı University College London’dan Profesör Gerhardt Attar, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bu sonuçlara göre, metastatik olmayan yüksek riskli prostat kanseri olan her erkeğin iki yıl boyunca abiraterone alması durumu değerlendirilmeli.”

Araştırmanın bir kısmına fon sağlayan Prostate Cancer UK kurumunun araştırma direktörü Dr. Matthew Hobbs’un konuyla ilgili açıklamalarıysa şu şekilde:

“Artık abiraterone ilacının NHS tarafından kullanılmaya başlamasını umuyoruz ve bu etkileyici çalışma için daha fazla araştırma yayınlandığını görmeye can atıyoruz. Bu nedenle de Prostate Cancer UK, hangi erkeklerin daha fazla yararlanabileceğini görmek için prostat kanserini hedef alan araştırmacılara yardım etmek adına 2,5 milyon sterlin kaynak sağlıyor.”

En Son Eklenenler
Popüler Sorular