british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 04/09/2021

Londra’dan daha ucuza: İskoçyada bir ada satılığa çıktı

Koronavirüs pandemisi tüm insanlığa kalabalıktan kaçmayı ve toplu alanlara girmemeyi öğretti. Ünlü futbolcu Ronaldo’nun bile pandemiden etkilenmemek için ada satın aldığı haberleri de bir ara basına yansımıştı.

Eskiden buralar hep dutluktu!

Gelecekte ne olur bilinmez ama eskilerin deyimi ile “eskiden buralar hep dutluktu, keşke şuradan biraz arsa alsaydık” demek istemezseniz bu ada size göre olabilir.

Tabiki işin biraz mizahındayız ama İskoçya’da bir şirket ada satışına başladı. Satışa çıkarılan İskoç Adası akıllara “ada mı alsak?” sorusunu getiriyor. Ayrıca, adayı satan şirketin ilanda kefil istememesi ise adanın cazibesini artırıyor.

İskoç hükümeti tarafından, yaşanan kırsal nüfus düşüşü sebebiyle vatandaşlarına adalarda kalmaları ve adalara taşınmaları karşılığında 50 bin sterline kadar teklif vermişti. Adalarda nüfusun azalmasının ülke geleceği için olumsuz etkiler doğurabileceğini öngören hükümet, nüfusu adalarda tutmaya çalışıyor.

“Gerçeklerden gerçekten kaçabileceğiniz bir yer”

89 bin metrekare büyüklüğünde olan ve İskoç takımadalarından birisi olan adayı “Carn Deas’ın harikası, bozulmamış doğal güzelliğinde” ifadeleriyle tanıtan şirket, ada ile ilgili metinde “Burada gerçeklerden gerçekten kaçabilir, derin bir nefes alabilir ve doğanın sunduğu şeylerin tadını çıkarabilirsiniz. Kamp yapmak ve denizden yakaladıklarınızla yaşamak, gündüz yüzmek, kanoyla gezmek veya yelken açmak, geceleri kirlenmemiş devasa gökyüzünün tadını çıkarmak için güzel bir yer” ifadelerine yer verdi.

Adada herhangi bir yapının bulunmadığı ve otel yapılmasına izin verilmeyeceği belirtilen açıklamada, sadece bir kabin benzeri yapının kurulabileceği söylendi. Adaya en yakın yerleşim yeri olarak adadan 6 kilometre uzaklıkta, 1,500 nüfuslu Ullapool köyü yer alıyor.

 

En Son Eklenenler
Popüler Sorular