british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 29/07/2022

18 yaş altı için başvuru harcı ödemeden vatandaşlık başvurusu onaylandı

Yeni yasal değişikliğe göre, geç kalınmış olan önemli bir sorun çözüme kavuşturulmuş oldu.

2022 yılı şubat ayında Supreme Court, hükümetin 18 yaş altı çocukların vatandaşlık ücretlerini istediği düzeyde belirleme hakkına sahip olduğunu tespit ederek, bu yeni yasal düzenlemenin yapılmasına yol açacak süreci başlattı.

Supreme Court’un bu tespitinden sonra, sivil toplum kuruluşları yaptıkları kampanyalarla, hükümetin çocuklar için ödenmesi gereken vatandaşlık harçlarını belirlerken, “çocuğun üstün yararını gözardı ettiğini” defalarca vurguladılar.

Sivil toplum kuruluşları, kendileri için bile sürpriz sayılabilecek bu büyük değişimin, hükümet tarafından kabul edildikten sonra kamuoyuna duyurulmasına, destek verdiler.

Ekonomik yetersizliğin ispatı gerek

26 Mayıs 2022 tarihinde açıklanıp, 16 Haziran 2022 tarihinde fiilen uygulamaya geçen bu yeni düzenleme, ekonomik olarak zorlanan ailelerin 18 yaş altı çocuklarının, İngiliz vatandaşlığı başvurusu yapılırken ödenmesi zorunlu tutulan 1.012 sterlin başvuru ücretini, ailenin ekonomik yetersizliğini öne sürerek ve ispat ederek ödemeyeceklerini yasal zemine bağlamıştır.

Bu değişiklik ile gözetilen ilk husus 1.012 sterlin olan başvuru ücretinin çocuğun ailesi tarafından ödenmesinin ekonomik yetersizlik nedeni ile imkansız olmasıdır.

Bu ekonomik yetersizlik basit ve anlaşılabilir şekilde açıklanmak istenirse:

Ailenin zorunlu giderlerini (kira, fatura, günlük yaşam harcamaları, çocuğun diğer harcamaları vs) karşıladıktan sonra söz konusu başvuru harcını karşılayacak kadar parasının elinde bulunmaması olarak yorumlanabilir.

Gözetilecek ikinci önemli husus ise bu ekonomik yetersizliğin olabildiğince açık ve hilesiz bir şekilde ispatlanmasıdır.

 

En Son Eklenenler
Popüler Sorular