british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 16/11/2022

Jeremy Hunt: “Herkes daha çok vergi ödemek durumunda kalacak”

BBC’ye yaptığı açıklamalarda vergi planlarıyla ilgili konuşan Hunt, enerji faturalarını ödemekte zorlananlara yönelik yardımlarla ilgili de daha fazla detay vereceğini ifade etti.

Maliye Bakanı, sağlanacak yardımlara kısıtlamalar getirilmesi gerekebileceğiyle ilgili de uyarılarda bulundu. BBC tarafından yayınlanan habere göre, hükümet harcamalarında yaklaşık 35 milyar sterlinlik kesinti ve vergilerde de 20 milyar sterlinlik artış planlanıyor.

Birleşik Krallık, giderek artan hayat pahalılığı ve büyük ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalmış durumda.

İngiltere Merkez Bankası da ülkenin kayıtlar tutulmaya başladığından bu yana görülen en uzun ekonomik gerileme dönemiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarılarda bulunuyor.

Bağımsız olarak yürütülen tahminler, kamu finansında 55 milyar sterlin civarında açık bulunduğunu gösteriyor.

BBC’ye konuşan Maliye Bakanı Hunt, bütçe planlarının “halkı hayal kırıklığına uğratacağını” bildiğini ama en savunmasız kişileri koruyacağına söz verdiğini açıkladı. Hunt, “Dalgalı suları atlatmamızı sağlayacak bir planımız var…

içinde bulunduğumuz gerileme dönemini mümkün olduğunca kısa ve sığ tutacağız” dedi. Yeni planlar kapsamında, enerji faturaları için yapılan yardımlar birçok insan için sona erebilir. Enerji fiyatları için başlatılan garanti uygulamasının ilk olarak iki yıl süreceği duyurulmuştu.

Buna rağmen, Maliye Bakanı Jeremy Hunt, bu uygulamanın nisan ayında sona ereceğini duyurdu. Hunt, zor durumda olanlara nasıl daha fazla destek sağlanacağıyla ilgili detayları ise perşembe günü yapılacak bütçe açıklamasında duyuracağını söyledi.

Yine de ileride yapılacak yardımların sürdürülebilir bir zeminde yapılması gerekeceğini söyleyen Hunt, yardımlara bazı kısıtlamalar getirilmesi gerekebileceğini ifade etti.

İşçi Partisi ise iktidardaki Muhafazakar Parti’yi, ekonomiyi karmakarışık bir duruma düşürmekle suçluyor.

İşçi Partisi’nin Gölge Maliye Bakanı Rachel Reeves, partisinin gelir vergisini ya da National Insurance ödemelerini arttırma gibi planları olmadığını ve sadece vergi sistemindeki boşlukları doldurmaya odaklanacağını ifade etti.

Bazı Muhafazakar Parti milletvekilleri de vergi artışı konusunda uyarılarda bulunuyor. Eski parti lideri Iain Duncan Smith, bunun “daha derin bir gerilemeye” neden olabileceğini söylüyor.

BBC’ye yaptığı açıklamalarda meslektaşlarının endişelerine de değinen Hunt, daha önceki yönetimin “uzun vadede maliyetlerin nasıl karşılanacağını göstermeyen bir planı” denediklerini ve bunun işe yaramadığını söyledi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular