british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 10/05/2022

Başbakan Boris Johnson, kiracıları “ev sahibi yapma” projesini değerlendiriyor!

The Guardian gazetesinin haberine göre, Başbakan Boris Johnson, “kira jenerasyonuna” yardımcı olabilmek ve hükümetin hâlâ Muhafazakar prensiplerine bağlı olduğunu göstermek için, Başbakanlık Ofisi’ndeki yetkilileri görevlendirdi.

Boris Johnson’un, eski başbakanlardan Margaret Thatcher tarafından uygulanan “right-to-buy” konut politikasını yeniden hayata geçirmeyi düşündüğü belirtiliyor.

Thatcher tarafından daha önce uygulanan konut politikası kapsamında, belediye evlerinde kalan kiracıların evlerini satın almasına izin verilmişti ve yaklaşık 3 milyon ev, indirimli fiyatlara satılmıştı.

Şimdilerde konut dernekleri, sosyal konut sağlama konusunda çoğunlukla belediyelerin yerini almış durumda.

Bu politikanın henüz gelişme aşamasının çok başında olduğu ve nasıl işe yarayabileceğine yönelik seçeneklerin araştırıldığı ifade ediliyor.

Hükümet adına konuşan bir sözcü, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Herkese kendi evine sahip olma şansının verilmesini istiyoruz ve ev sahibi olan kişi sayısını arttırmak için tüm seçenekleri değerlendiriyoruz.”

The Guardian’ın haberine göre, konut uzmanları, hayat pahalılığı krizinin yaşandığı ve çok sayıda ailenin sosyal konut sırasında beklediği bir dönemde sosyal konutların toplu satışının planlanmasını eleştiriyor. Sosyal konutların toplu olarak satılmasına değil, daha çok ev inşa edilmesine ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Bu uygulamanın, ülkedeki uygun fiyatlı ev eksikliğini daha da derinleştireceği ifade ediliyor. Hayır kurumu Shelter, 2021 yılının son üç ayında İngiltere genelinde yaklaşık 34 bin hane halkının evsiz kategorisine düştüğünü ve bunların 8 bininden fazlasının çocuklu aileler olduğunu açıkladı.

Shelter kurumunun başkanı Polly Neate, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Uygun fiyatlı son sosyal konutlarımızı da satmak için daha kötü bir zaman olamazdı. Hayat pahalılığı krizi, insanların ev sahibi olmaktan çok evsiz olmanın eşiğinde olduğu anlamına geliyor.

“Right-to-buy uygulaması hali hazırda sosyal konut stokumuzda büyük bir boşluk meydana getirdi ve satılan evlerin yüzde 5’inden azının yerine yenisi kondu. Yeteri kadar düşünülmemiş bu planlar daha önce denendi ve başarısız oldu.”

Shelter tarafından yapılan açıklamalara göre, ülke genelinde sosyal konutlara yerleştirilmek için bekleme listesinde olan hane halkı sayısı 1 milyonun üzerinde ve hükümetin daha fazla sosyal konut inşa etmesi gerekiyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular