british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 14/05/2022

Başbakanlık konutunda parti için 50 kişiye daha para cezası verildi

İngiltere’de koronavirüs salgınının en yıkıcı geçtiği günlerde uygulanan Covid-19 kısıtlamaları ve yasaklarını delenler ile ilgili çok net bir açıklama yapıldı.

Kısıtlamanın olduğu dönemde Başbakan Boris Johnson’ın Downing Street’deki ofisi ve konutunda düzenlenen partilerde çok sayıda yetkili ve görevli katılmıştı. Skandalın ortaya çıkmasından sonra Johnson, olayla ilgili bilgisi olmadığını açıklasa da kendisinin de partilere katıldığı belirlenmişti. Olay İngiliz kamuoyu tarafından “Partygate” olarak adlandırılmıştı.

İngiliz polisi Mart ayında 20 kişiye ceza verildiğini açıklamıştı.

Alkol ve yemeğin olduğu partilere katılanlarla ilgili açıklama yapan İngiliz polisi, Nisan’da 30’den fazla kişiye Covid-19 yasaklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle para cezası kesildiğini duyurdu. Downing Street tarafından yapılan açıklamada Başbakan Boris Johnson, eşi ve Maliye Bakanı Rishi Sunak bu 30 kişilik grup içinde  oldukları ve cezalarını ödedikleri açıklandı.

Soruşturmalar 5 Mayıs’ta yapılan seçim sonrasına kadar ertelendi. Polisi bugün 50 kişiye daha para cezası verildi açıklandı.

İşçi lideri Sir Keir Starmer ve yardımcısı Angela Rayner şu anda Durham Polisi tarafından geçen yıl Nisan ayında parti aktivistlerinin katıldığı bir olayın Covid kurallarını ihlal edip etmediği konusunda soruşturma altında.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular