british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 11/10/2021

Birleşik Krallık’ta 2 milyondan fazla kişiye üçüncü doz koronavirüs aşısı

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi (NHS) Covid-19 aşısının ek dozunun kişilere yapılmasına yönelik ulusal kampanyanın başlamasından bu yana toplam 2,8 milyon kişinin ek doz aşı olduğunu belirtti.

Şarku’l Avsat’ın BA Media’dan aktardığı açıklamada, NHS, bu aşılama sayısının, bağışıklıklarını güçlendirmek için ek doz aşı olan kişilerin ve bağışıklık sistemlerinin ciddi şekilde zayıflamış olması sebebiyle ek doz verilenlerin yanı sıra birinci ve ikinci dozlara güçlü bir şekilde yanıt vermemiş kişileri içerdiğini belirtti.

NHS’nin Baş Hemşiresi Ruth May, geçtiğimiz günlerde kendini ve etrafındakileri korumak için ek doz aşı olduğunu söyledi. May ek doz için uygun olan herkese aşı çağrısında bulundu.

Ek doz aşı kampanyası, 50 yaş ve üstü kişileri, hastalığa karşı mücadelede ön saflarda olan sağlık ve sosyal bakım çalışanlarını ve enfeksiyona karşı savunmasız olmalarına neden olan başka bir hastalığa sahip 16-49 yaş arası kişileri kapsıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriler, bir önceki gün 34 bin 950 vakaya kıyasla Galler dışında Birleşik Krallık’ta (İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda) Pazar günü tespit edilen 34 bin 574 vakanın kayıtlara geçtiğini gösterdi.

Veriler ayrıca, PCR testi pozitif çıktıktan 28 gün içinde 38 ölümün kaydedildiğini, bunun da 133 ölümün kaydedildiği önceki güne oranla önemli bir düşüş olduğunu gösterdi. Ancak Hükümet, Pazar günkü verilerin Galler rakamlarını içermediğini de belirtti.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansına dayandırdığı verilere göre, dünya genelinde 237,48 milyondan fazla insan Covid-19’a yakalandı. Virüse bağlı toplam can kaybı ise 5 milyon 52 bin 304 vakaya ulaştı.

2019 yılı Aralık ayında Çin’de ilk vakanın ortaya çıkmasından bu yana, Covid-19 vakaları 210’dan fazla ülke ve bölgede kaydedildi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular